У суботу ввечері Ізраїль почав скидати гуманітарну допомогу з повітря на територію Сектору Гази — це зміна політики щодо заблокованого анклаву, де значна частина населення перебуває на межі голоду, пише Financial Times.
Рішення про зміну підходу було схвалене урядом Біньяміна Нетаньягу й оголошене Армією оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ), яка оприлюднила низку заходів, що, за її словами, “спрямовані на покращення гуманітарної ситуації в Смузі Гази та на спростування хибного твердження про навмисне голодування”.
За даними ЦАХАЛ, скинуті вантажі — перші, що їх здійснив безпосередньо Ізраїль з початку війни 2023 року, — включали сім палет із борошном, цукром і консервами.
Раніше скидання гуманітарки над Газою вже проводили ВПС інших країн, зокрема Великої Британії, Франції, Йорданії та ОАЕ. Водночас гуманітарні організації вважають такі операції малоефективними для задоволення потреб 2,1 мільйона жителів анклаву.
ЦАХАЛ також повідомив, що з неділі вранці будуть створені гуманітарні коридори для безпечного розподілу допомоги з боку ООН та інших міжнародних організацій. Крім того, планується запровадження “гуманітарних пауз” у бойових діях у деяких густонаселених районах і відновлення подачі електроенергії на неназваний завод із опріснення води. Це потенційно дозволить збільшити обсяги доступної для населення Гази чистої води вдесятеро.
Міжнародні гуманітарні організації та десятки іноземних урядів цього тижня закликали Ізраїль до негайних дій з метою подолання гуманітарної катастрофи в Газі та припинення війни, яка була спровокована нападом ХАМАСу 7 жовтня 2023 року на південь Ізраїлю.
Після зриву короткочасного перемир’я в березні Ізраїль відновив військовий наступ проти ХАМАСу та запровадив повну блокаду анклаву тривалістю 11 тижнів, не допускаючи жодної гуманітарної допомоги.
Наприкінці травня Ізраїль і США заснували суперечливу приватну ініціативу з доставки допомоги під назвою Gaza Humanitarian Foundation (GHF). Однак вона зіштовхнулася з обмеженими можливостями та логістичним хаосом. За словами місцевих чиновників, за останні місяці понад 1 000 осіб загинули, намагаючись отримати допомогу — багато з них були вбиті ізраїльськими військовими під час спроб дістатися до чотирьох центрів GHF.
Ізраїльські військові визнали, що відкривали вогонь у кількох випадках, однак стверджують, що робили це лише тоді, коли люди наближалися до солдатів у спосіб, який ті вважали загрозливим.
Ізраїль дозволив відновлення постачання деяких вантажів міжнародної допомоги, однак її обсяги залишаються лише незначною часткою від сотень вантажівок на день, які раніше допускалися в сектор.
ООН та інші гуманітарні організації стикаються з великими труднощами при розподілі обмежених обсягів допомоги, що потрапляє до Гази. Більша частина вантажів просто накопичується вздовж кордону через зруйновані дороги, активні бойові дії та мародерство.
За даними Всесвітньої продовольчої програми, кожен третій мешканець Гази кілька днів поспіль не має змоги поїсти. Місцева система охорони здоров’я повідомляє про десятки смертей від голоду та недоїдання — лише у липні таких випадків було майже 60.
У своїй заяві в суботу ЦАХАЛ заявив, що “в Смузі Гази немає голоду; це хибна кампанія, яку просуває ХАМАС“. Ізраїльські військові також додали, що відповідальність за розподіл допомоги в Газі “лежить на ООН та міжнародних гуманітарних організаціях”.