Георгіївську стрічку в Україні заборонили виправдано – рішення ЄСПЛ
Європейський суд з прав людини визнав, що заборона на носіння в Україні георгіївської стрічки виправдана. Про це йдеться у рішенні ЄСПЛ за позовом Юрія Борзих, який стверджував, нібито така заборона – це порушення на його право вираження.
«У своєму рішенні Європейський суд з прав людини одноголосно визнав заяву неприйнятною. Рішення є остаточним», – йдеться у рішенні.
Там сказано, що Юрій Борзих є громадянином України, але етнічним росіянином. Під час Другої світової війни члени родини позивача воювали, сам він також колишній військовий.
Борзих хотів носити георгіївську стрічку 9 травня, але «більше не міг цього робити, побоюючись переслідувань». При цьому він не вважає, що носіння георгіївської стрічки є провокацією. Тому він поскаржився до ЄСПЛ на заборону носіння цієї символіки в громадських місцях та назвав її дискримінаційною.
Верховна Рада ще 2017 року ухвалила закон, яким заборонила використання георгіївської стрічки, або як її ще називають «колорадської». Спочатку георгіївська стрічка була символом Дня перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-45 років. Однак у 2015 році на заміну цьому встановили День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. Символом цього свята є червоний мак.
До 2023 року це свято відзначали 9 травня, але минулого року президент України Володимир Зеленський підписав закон №9278 «Про День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років». Закон встановлює дату свята 8 травня. Цього ж дня пам’ять загиблих у Другій світовій війні вшановує Європа та цивілізований демократичний світ загалом.