Асма аль-Асад, дружина поваленого сирійського диктатора Башара Асада, тяжко хвора на лейкемію та ізольована лікарями, які дали їй шанси на виживання «50 на 50», пише The Telegraph 25 грудня.
Британську дружину поваленого сирійського диктатора Башара Асада тримають далеко від інших людей, щоб запобігти зараженню, і їй не можна перебувати в одній кімнаті з іншими людьми.
У травні цього року в тодішньої першої леді діагностували гострий мієлоїдний лейкоз – агресивний рак кісткового мозку і крові. Раніше вона також лікувалася від раку грудей, а в серпні 2019 року оголосила, що «повністю» позбулася хвороби після року лікування. Вважається, що лейкемія знову проявилася після періоду ремісії.
Вважається, що 49-річна місіс Асад, яка має подвійне сирійсько-британське громадянство, прилетіла до Москви на лікування за деякий час до того, як її чоловік утік від повстанців, які повалили режим.
Нещодавно стало відомо, що Асма аль-Асад сказала, що вона втомилася від обмежень, накладених на неї в Москві, шукає лікування в Лондоні і хоче розлучитися. Асади ніяк не прокоментували ці повідомлення, але Кремль пізніше спростував інформацію про те, що вона хоче розлучитися з чоловіком. Однак, за версією The Telegraph, інформацію про розлучення не просто так запустили в інформаційний простір – припускається, що турецькі журналісти були проінструктовані російськими дипломатами.
Однак у Британії зовсім не горять бажанням прийняти свою громадянку на рідній землі. Зокрема, Роберт Дженрік, тіньовий міністр юстиції, заявив, що буде «образою для мільйонів жертв Асада, якщо його дружина повернеться до розкішного життя у Великій Британії».
Асма аль-Асад виросла в Актоні, на заході Лондона. Її батько і два брати лікарі, а мати – колишній співробітник посольства Сирії в Британії. Асма отримала перший ступінь з інформатики в Королівському коледжі Лондона і зайнялася інвестиційною банківською діяльністю, перш ніж почала зустрічатися з Асадом у 1992 році. Тоді не очікувалося, що Асад стане наступником свого батька, але після того, як його брат Бассель загинув в автокатастрофі 1996 року, він став спадкоємцем, а потім президентом 2000 року. Зовні реформістський і дружній до Заходу імідж пари зруйнувався, коли Асад жорстоко придушив продемократичні протести 2011 року, ввергнувши країну у війну. Зараз розкриваються більше подробиць жорстокого правління Асада.
На Асму Асад було накладено санкції за її роль у підтримці чоловіка, а міністр закордонних справ цього місяця заявив, що не хоче бачити її у Великій Британії. Девід Леммі сказав: «Я хочу, щоб було підтверджено, що вона перебуває під санкціями і їй не раді тут, у Великій Британії». Він додав, що зробить «усе, що в моїх силах», щоб жоден із членів сім’ї Асада «не знайшов місця у Великій Британії».
Незважаючи на велику військову та економічну підтримку, яку Росія надавала Асаду з 2015 року, щоб він міг зберегти свою владу, особисті стосунки між Путіним і Асадом, як кажуть, охололи в останні місяці.
Кажуть, що лідери двох країн насторожено ставляться один до одного. Поразка Асада, незважаючи на російські гарантії безпеки, тепер стала ганьбою для Путіна, стверджують аналітики і спостерігачі. Ця поразка означає, що Москва ризикує втратити порт Тартус і кілька військових баз у Сирії, які стали наріжними каменями російських операцій у Середземномор’ї та Африці.