Колишній перший посол США з особливих доручень щодо воєнних злочинів Девід Шеффер переконаний, що один чи кілька посадовців РФ можуть бути близькі до отримання звинувачень у вчиненні геноциду на території України.
“Росія зараз набагато ближча до того, щоб Міжнародний кримінальний суд звинуватив одного або декількох високопосадовців у злочині геноциду в Україні. Безліч військових дій можна кваліфікувати як триваючі акти геноциду”, – розповів американський юрист в інтерв’ю виданню “Юридична практика”.
Він вважає, що колишній російський президент Дмітрій Медведєв може стати об’єктом розслідування та що його Міжнародний кримінальний суд може притягнути до кримінальної відповідальності за звинуваченнями у геноциді. Шеффер вказує, що ні глава Кремля Владімір Путін, ні сам Медведєв не мають юридичного імунітету, який би міг захистити їх від переслідування МКС.
Окрім того, Девід Шеффер допускає, що “роль Білорусі і, зокрема, Аляксандра Лукашенка в пособництві та підбурюванні військового наступу РФ в Україні, ймовірно, перебуває під пильною увагою прокурора Міжнародного кримінального суду”. Юрист повідомляє, що це може бути оцінено як пособництво та підбурювання до геноциду, воєнних злочинів та/або злочинів проти людяності.
“Я б не вважав, що президент Білорусі та інші білоруські високопосадовці залишаються невидимими для міжнародного правосуддя”, – підкреслив він.
Шеффер назвав території нашої країни “ділянкою Землі із найбільшою щільністю розслідувань тяжких злочинів за всю історію людства”. Американський юрист зазначив, що свідки злочинів можуть передати свідчення прокуратурі України, громадським розслідувачам, журналістам, та МКС. Міжнародний кримінальний суд має вебсайт, на якому пересічні громадяни можуть подати свідчення. Фото- та відео- докази до МКС можна передавати через спеціальні додатки, зокрема, EyeWitness to Atrocities. Користувачі цього додатку в Україні від початку повномасштабного вторгнення зробили понад 53 тисячі відео, фото та аудіофайлів.
“Цифровізація правосуддя та можливість використання таких додатків, як eyeWitness to Atrocities, змінюють усталені правила в розслідуванні тяжких злочинів. Якщо цифрові докази вже були передані за допомогою eyeWitness to Atrocities, то людина може бути впевнена, що вони будуть належним чином надані суду та доступні при розгляді справ у МКС”, – додав Шеффер.
Безкоштовний додаток eyeWitness був створений Міжнародною асоціацією адвокатів. З 2015 року він дозволяє кожному передавати фото та відео з місць скоєння тяжких міжнародних злочинів. Файли зберігаються довічно на серверах LexisNexis, однієї з найбільш досвідчених світових компаній-зберігачів даних.