Чи хочуть росіяни миру – соціолог Гудков дав відповідь
Росіяни підтримують мирні переговори, але не здачу територій.
Соціолог “Левада-Центру”, єдиного незалежного соціологічного інституту Росії, Лев Гудков заявив в інтерв’ю Der Spiegel, що 66% опитаних росіян хочуть мирних переговорів, коментуючи нещодавні тристоронні зустрічі між представниками Росії, України та США в Абу-Дабі.
“Лише 26% нещодавно висловили підтримку продовження війни — це найнижчий показник, який ми зафіксували досі. Це, перш за все, завдяки Дональду Трампу. Росіяни вірять, що він може принести мир”, — пояснив він.
Соціолог додає, що росіяни переконані, що Україна здасться та капітулює. Вони можуть погодитися на припинення війни лише на умовах Путіна.
“Коли ми запитуємо, чи схвалили б люди, якби Путін завтра вирішив припинити бойові дії, 70% опитаних відповідають “так”. Але коли ми запитуємо, як би вони почувалися, якби Путін вивів свої війська з окупованих українських територій після такого рішення, картина зворотна: 60% засудили б виведення збройних сил”, — зазначив Гудков.
Росіяни усвідомлюють, що Путін буде продовжувати війну до повного виснаження країни, незважаючи на численні жертви. Хоча більшість населення й далі підтримує конфлікт, слідуючи за держпропагандою, водночас зростає втома від війни, невпевненість і незадоволення.
Багато росіян сподівається на президента США, покладаючи на нього надії та вбачаючи в Трампі лідера, який розуміє інтереси Росії й здатний чинити тиск на Україну, що пояснює різке зростання його підтримки після переобрання рік тому.
Гудков додає, що відчуття зовнішньої загрози в Росії значно посилилося: майже 92% опитаних вважають, що країна оточена ворогами — найвищий показник з 1994 року. Гудков пояснює це впливом державної пропаганди, яка апелювала до старих комплексів неповноцінності та трансформувала війну в масовій свідомості з “денацифікації” України на конфлікт проти всього Заходу.
Соціолог також відповів на питання, якою б була реакція росіян, якщо війна в Україні була б заморожена на нинішній лінії фронту.
“Росіяни сприймуть це з невдоволенням, але зрештою приймуть”, — вважає Гудков.
Готовність служити за контрактом зменшується. Якщо на початку 2023 року понад половина респондентів підтримувала рішення близького родича вступити до армії за контрактом, то нині таких лише 30%.
“Люди усвідомлюють, що війна — це м’ясорубка, і високі зарплати не компенсують втрату життя”, — пояснює Гудков.
Хоча у бідніших регіонах фінансові винагороди все ще приваблюють, інфляція зменшує привабливість контрактів, а самих військових часто сприймають із недовірою як найманців, які воюють лише за гроші.
Нагадаємо, близько двох третин росіян — 64% — хотіли б, щоб Кремль припинив війну проти України та підписав мирну угоду на умовах взаємних поступок. Про це свідчать результати жовтневого опитування дослідницького проєкту “Хроніки”.