БЗВП для студентів — МОН заперечує власну публічну позицію, відео — новини України

ZN.UA дотримується стандартів журналістики – повноти, точності й достовірності інформації.

Заступник міністра освіти й науки Михайло Винницький написав у своєму пості на сторінці у Facebook, що Міністерство освіти і науки спростовує інформацію, викладену редакторкою відділу освіти й науки ZN.UA Оксаною Онищенко у статті “Обовязкова військова підготовка для студентів: чи готова до цього Україна?”, а згодом — у новині “У МОН заявили, що курс базової військової підготовки не буде обов’язковим для студентів”.

Винницький зазначив: “Напередодні мережею та ЗМІ поширилася інформація про те, що курс базової військової підготовки нібито «не буде обов’язковим для студентів». Про це написало видання «Дзеркало тижня», «цитуючи» слова заступника міністра освіти Михайла Винницького. Інформація подана неточно і часто, на жаль, сприйнята невірно”.

Згодом відповідне роз’яснення з’явилося і на сайті МОН: “Беручи до уваги широке медіа-охоплення викривленої інформації про те, що «військова підготовка не буде обовʼязковою для студентів з наступного навчального року», Міністерство освіти і науки України вимушено спростувати ці заяви і підкреслити, що слова заступника міністра Михайла Винницького передані не точно”. 

ZN.UA наполягає на достовірності викладених цитат заступника міністра Винницького і наводить уривки з його виступів на панельній дискусії “БЗВП в університетах: виклики і можливості”, де вони прозвучали. Зокрема мова йде про кілька цитат. Подаємо їх у порівнянні з уривками статті на сайті ZN.UA та в контексті дискусії.

ZN.UA: “Михайло Винницький також розповів, що на сьогодні є зареєстрований законопроєкт, який узагалі скасовує БЗВП як обов’язкову частину навчального процесу, натомість передбачає курс «Основи національного спротиву»”. 

Винницький (03:46 на відео): “Відповідно, на сьогоднішній момент є зареєстрований законопроєкт, який взагалі скасовує БЗВП як обов’язкову частину навчального процесу, а передбачає курс, який називається «Основи національного спротиву».  

ZN.UA: “Важливим є також питання, чи дійсно базова військова підготовка має бути обов’язковою. Михайло Винницький вважає, що ні. «Примусити 120 приблизно тисяч студентів другого курсу проходити в обов’язковому порядку такий курс, який зараз передбачений, не варіант, — каже заступник міністра. — … Що ми будемо робити з такою реальністю, коли велика кількість людей (я говорю про тисячі людей), захочуть відкупитися від БЗВП: «Я не хочу, не можу з різних причин, а давай, шановний пане інструкторе, запишеш мене, і ось тобі 100 баксів». І це буде загальнонаціональна проблема… Ми просто створюємо корупціогенну пастку»”. 

Винницький (01:02 на відео): “Примусити 120 приблизно тисяч студентів другого курсу проходити в обов’язковому порядку такий курс, який зараз передбачений, знов ж таки, не варіант. А ми розуміємо, що цей курс для багатьох.

Давайте так, я можу так само думати не тільки про позитиви, про які ми зараз тут говоримо, що ми всі хочемо мілітаризацію країни, що ми хочемо здобувати, захищати Незалежність і так далі. А що ми будемо робити з реальністю такою, що велика кількість людей (я говорю про тисячі людей), захочуть відкупитися від БЗВП? Сто відсотків. І ми матимемо, ми просто створюємо корупціогенну «ловушку». Навіщо це робити?  

Давайте ми зробимо таким чином, щоб це не було такою річчю, де, якщо я не складу присяги й не пройду 3,5 тижні на полігоні, я не отримую диплом. Це реально проблематично, я передбачаю: «Я не хочу, я не можу з різних причин, а давай, шановний пане інструктор, ось тобі 100 баксів, запишеш мене». І це буде загальна національна проблема. Оце профанація. Оце реально профанація того, що ми хочемо”.

ZN.UA дотримується стандартів журналістики – повноти, точності й достовірності інформації. Саме це є основою довіри до нашого видання. Інформування суспільства про важливі питання — наш обов`язок. 

Разом з тим ми вважаємо, що ситуації, подібної до цієї, не виникало б, якби Міністерство освіти й науки краще комунікувало з суспільством, якби законопроєкти пояснювали не після публікацій у ЗМІ і навіть не під час реєстрації у парламенті, а на етапі підготовки, з публічним  громадським обговоренням та можливістю для експертів висловити свої пропозиції. Це значно покращило б якість ухвалених рішень та законів. Бо саме так працює демократія, і саме для цього працюють відповідальні медіа.

Під час публічної дискусії, про яку йшлося у нашій публікації, експерти висловили багато критичних зауважень щодо факторів та ризиків, які можуть перетворити військову освіту для студентів на імітацію. Найболючіші з них — відсутність фінансування та підготовлених  інструкторів. Але, на жаль, у роз’ясненні Міносвіти щодо нашої публікації не знайшлося місця для відповідей на ці важливі питання. Хоча якраз їх хотілося б почути в першу чергу, адже до початку навчального року залишилося менш як два місяці, і університети потребують підтримки та розуміння — як саме має бути організована військова освіта, де знайти ресурси для цього. А новий законопроєкт про це досі не ухвалений парламентом.

Джерело

МОН