Безпека Європи – у Фінляндії закликали узгодити графік відходу США від цієї справи
Він наполіг на швидких діях, вказавши на виклики з боку Росії.
Деякі європейські столиці вже ведуть переговори про те, як швидко наростити свій військовий потенціал у тих сферах, де вони значною мірою покладаються на США, побоюючись, що президент Дональд Трамп зменшить підтримку континенту швидше, ніж вони зможуть збільшити оборонні витрати для розбудови власного потенціалу.
“Тягар звичайних оборонних сил і засобів повинен лягти на плечі європейських платників податків. Це безперечно. І зараз ключове питання полягає в тому, чи є у нас спільна дорожня карта, графік, щоб у Росії не залишилося вікна можливостей, якщо США змістять баланс занадто рано, а Європа не буде достатньо швидкою”, — сказав Антті Хяккянен, міністр оборони Фінляндії в інтерв’ю Financial Times.
Хяккянен сказав, що інші країни, в тому числі Німеччина, були залучені до зусиль з узгодження “графіку” зі США, і що він мав “хороший діалог” з міністром оборони США Пітом Гегсетом з цього питання.
Занепокоєння щодо прогалин, які можуть виникнути в європейських силах і засобах НАТО, якщо США почнуть відступати до того, як Європа буде до цього готова, поділяють уряди багатьох країн-членів Альянсу, повідомили FT кілька дипломатів НАТО.
Генеральний секретар НАТО Марк Рютте вчора заявив, що США “не планують раптового виходу” США з Європи, але будь-який такий крок буде “скоординований” з європейськими союзниками.
Водночас державний секретар США Марко Рубіо заявив своїм європейським колегам, що Трамп “підтримує НАТО”, але потребує, щоб союзники взяли на себе зобов’язання щодо “реалістичного шляху”, щоб зняти тягар з американських платників податків.
Микола Гаврись у статті “5% ВВП на оборону для європейських країн: наскільки така вимога Дональда Трампа є реалістичною” аналізував, як вимога Трампа про 5% ВВП вплине на європейські країни, які звикли до соціальних бюджетів, і чи можуть демократичні держави конкурувати з автократіями у військових витратах.