Балістичні ракети КНДР – Пхеньян використовує Україну як полігон для випробувань балістики

Про це свідчать деякі поліпшення північнокорейських балістичних ракет.

Північнокорейські балістичні ракети, якими РФ обстрілювала Україну з кінця грудня, були набагато точнішими, ніж ті, які країна-агресорка запускала протягом минулого року. Про це пише Reuters з посиланням на два високопоставлені українських джерела.

Вказано, що підвищена точність становить до 50-100 метрів від наміченої цілі. За даними джерел агентства, такі зміни означають, що КНДР успішно використовує поле бою в Україні для випробування своїх ракетних технологій.

Співрозмовник з-поміж військових розповів, що помітне підвищення точності всіх 20 ракет КНДР, які прилетіли по Україні протягом останніх кількох тижнів. Інший високопоставлений урядовець, знайомий із питанням підтвердив ці висновки.

Експерт з питань озброєнь з сеульського Інституту політичних досліджень «Асан» Ян Ук зазначив, що такі поліпшення в ракетному потенціалі Північної Кореї мають тривожні наслідки в контексті можливої загрози з боку КНДР для Південної Кореї, Японії та Сполучених Штатів. Або ж Пхеньян може продавати модернізовану зброю державам-«невдахам» чи озброєним угрупованням.

«Це може мати серйозний вплив на стабільність у регіоні та світі», – зазначив Ян Ук.

Військові програми Північної Кореї стрімко розвивалися в останні роки, включаючи в себе ракети малої та середньої дальності, які, як стверджує Пхеньян, можуть бути оснащені ядерними боєголовками. Однак, до своєї участі у війні проти України, довго ізольована країна ніколи не випробовувала нову зброю в бою.

У Reuters зазначили, що Міністерство оборони України не відповіло на запити про коментарі. В агентстві додали, що зазвичай Україна не розголошує результати ударів російських ракет і безпілотників по військових об’єктах.

Міністерства оборони Росії та Південної Кореї, а також Національна розвідувальна служба Південної Кореї також не відповіли на запитання Reuters.

Посольство Північної Кореї в Лондоні не відповіло на дзвінки з проханням прокоментувати ситуацію і не відповіло на голосову пошту. Представництво країни в ООН також не відповіло на запитання. 

Публічно ж Північна Корея і Росія заперечують будь-які збройні угоди. Хоча їхні лідери пообіцяли тіснішу військову співпрацю під час зустрічі у вересні на Далекому Сході РФ.

Пентагон і Управління директора національної розвідки США відмовилися від коментарів.

Військовий експерт Ян Ук зазначив, що його контакти з питань безпеки в Україні також незалежно повідомили про вдосконалення останніх партій північнокорейських ракет.

«Оскільки вони виробляють ракети й отримують відгуки від клієнтів – російської армії – то вони мають більше досвіду у виробництві більш надійних ракет», – розпвів експерт.

Джерела і Ян Ук сказали, що незрозуміло, які саме модифікації зробила Північна Корея.

Військове джерело повідомило, що криміналістичний аналіз уламків не виявив змін у конструкції ракет, хоча уламків для аналізу залишилося дуже мало. На думку співрозмовника агентства, двома можливими поясненнями є те, що ракети були оснащені кращими навігаційними системами або рульовим механізмом для полегшення маневрування.

Інші фактори, які могли б підвищити точність, зауважив Ян Ук, включають кращу інформацію про цілі для екіпажів, нові компоненти системи наведення, надані Росією, а також вдосконалення на основі даних та досвіду північнокорейських вчених, отриманих під час війни.

Один зі співрозмовників агентства повідомив, що на початку повномасштабної війни ракети мали точність 1-3 кілометри, але найновіші ракети мають точність від 50 до 100 метрів. За даними джерела Reuters, Росія почала запускати північнокорейські балістичні ракети малої дальності К-23, К-23А і К-24 по Україні наприкінці 2023 року і з того часу випустила близько 100 ракет. 

У лютому 2024 року Андрій Костін, який на той момент був генпрокурором України, поставив під сумнів надійність маловідомої зброї Північної Кореї. Зокрема, він заявив, що лише дві з 24 ракет, які були випущені до цього моменту, були «відносно точними».

За словами джерела, підвищення точності зброї з’явилося раптово, після місяців неточних запусків. За словами джерела, нова оцінка базувалася на тому, де впали ракети, які були ідентифіковані як північнокорейські за результатами експертизи на місцях вибухів, відносно передбачуваної цілі, що знаходилася поблизу.

Reuters не змогло самостійно перевірити оцінку джерел.

Раніше начальник Головного управління розвідки Міноборони Кирило Буданов розповів, що у 2025-му Північна Корея планує передати Росії щонайменше 150 балістичних ракет малої дальності KN-23. Протягом останніх трьох місяців КНДР також передала Росії 120 САУ М1989 «Коксан» калібром 170 мм і 120 РСЗВ М-1991 калібром 240 мм. Очікується, що щонайменше така ж кількість озброєння надійде агресору найближчим часом.

У NYT розповіли, що Північна Корея відправить нову групу солдатів на війну проти України протягом наступних двох місяців. До цього президент Володимир Зеленський попереджав, що може йтися про додаткові 30-40 тисяч солдатів.

Джерело

Володимир ЗеленськийКНДРМОУООНРосіяСША