Зустріч Трампа та Зеленського в Парижі – як поводився Трамп
Зустріч Володимира Зеленського, Дональда Трампа та Еммануеля Макрона у Парижі тривала близько 35 хвилин. Під час неї лідери держав спілкувались без радників та не обговорювали конкретних деталей будь-якого бачення миру в Україні, однак Дональд Трамп підкреслив, що хоче негайного припинення вогню та переговорів для швидкого припинення війни, пише Reuters.
Агентство поспілкувалося з п’ятьма людьми, які проінформовані про деталі зустрічі, та зазначає, що Зеленський використав свою першу зустріч із наступним президентом США, щоб пояснити потребу України в гарантіях безпеки в будь-якому рішенні щодо припинення війни.
Загалом, за словами співрозмовників агентства, Трамп під час зустрічі поводився дружньо, шанобливо та відкрито, і начебто дослухався до сказаного.
«Під час зустрічі були означені деякі ключові моменти – наприклад, йшлося про те, що для миру потрібні гарантії, тому що одного перемир’я недостатньо, Путін знову може його порушити, як він робив раніше, без належних гарантій», – повідомило джерело в Офісі президента України, та додало, що «він думає про всі деталі», маючи на увазі Трампа.
Близькі до Трампа чиновники зазначили, що він орієнтував свої зустрічі на налагодження особистих стосунків, які є ключовими для його методів ведення дипломатії, і згодом вирішить, як діяти далі.
«Загалом сердечний характер прямих стосунків Трампа із Зеленським відрізняється від деяких його публічних висловлювань про українського лідера під час передвиборчої кампанії, коли він називав його «найбільшим комівояжером на землі» за те, що він запросив і отримав мільярди доларів військової допомоги США», – зазначає видання.
При цьому Макрон і Зеленський на зустрічі в Парижі були на одній хвилі, однак були обережні, щоб не здатися, що вони загнали Трампа в кут, сказав один із співрозмовників.
«Французький лідер, який протягом багатьох років розвинув хист використовувати особисті стосунки для просування своїх дипломатичних зусиль, і Зеленський працювали разом, щоб окреслити, як вони бачать ситуацію, водночас підкреслюючи, що без підтримки США Києву було б дуже важко», – додав чиновник.
Трамп регулярно звинувачує європейські держави в тому, що вони не беруть участі в питаннях безпеки НАТО на континенті, однак Макрон використав зустріч, щоб довести, що європейці вже багато зробили для підтримки України і що вони також готові більш рівномірно розділити тягар безпеки зі Сполученими Штатами, повідомили два джерела.
Інший чиновник сказав, що Макрон і Зеленський пояснили Трампу, що Путін у 2024 році уже не той, що у 2017 році, коли обраний президент США мав справу з лідером Кремля.
Той же посадовець додав, що швидке падіння сирійського президента Башара Асада та невдача, яка зазнала його близького союзника Росії, також були використані як аргумент для більш жорсткої позиції щодо Москви в майбутніх мирних зусиллях.
Після зустрічі з президентом України Володимиром Зеленським у суботу, 7 грудня, Дональд Трамп заявив, що Росії та Україні необхідно негайно припинити вогонь та почати переговори. За його словами, він “добре знає” російського диктатора Владіміра Путіна і “настав його час діяти”.
У свою чергу Зеленський у неділю опублікував заяву, в якій йдеться, що насамперед має йти мова про дієві гарантії миру, оскільки війну неможливо закінчити папірцем і кількома підписами.
У Кремлі також уже відреагували на заяви Трампа та зазначили, що «Росія відкрита для переговорів щодо завершення війни в Україні», але лише на умовах червневого ультиматуму Путіна.