Цього тижня Верховна Рада має ратифікувати угоду зі США щодо мінералів. Протягом останніх двох місяців концепція цих угод зазнала істотних змін. Українські перемовники змогли уникнути низки невигідних умов, збалансували інтереси сторін і заклали підвалини для довгострокових інвестицій у післявоєнне відновлення економіки. Про це повідомила колишня дипломатка Лана Зеркаль.
За її словами, на даному етапі мова йде про цілу низку документів, які окреслюють правове поле партнерства між Україною та США. Крім того, вони покликані зняти одне з ключових напружень у відносинах між лідерами обох держав.
Зокрема, за змістом угоди американський бізнес не отримує жодних виключних прав — умови для всіх інвесторів рівні. Фінансування Фонду буде здійснюватися за рахунок нових надходжень: США враховуватимуть лише нову зброю, а не минулі пакети допомоги, а Україна — частину доходів від нових ліцензій на видобуток корисних копалин. Половина рентних платежів спрямовуватиметься до Фонду.
Цей Фонд працюватиме виключно в межах України та інвестуватиме в розробку природних ресурсів і необхідної інфраструктури. Він також має право першої пропозиції щодо інвестування у відповідні проєкти. Прибутки партнери зможуть розподіляти не раніше ніж через десять років.
Окремі критики нарікають на відсутність “гарантій безпеки”, але це взагалі не предмет домовленостей, каже Зеркаль. А щодо безпеки — паперовим зобов’язанням більше не вірить ні Польща, ні країни Балтії. Реальну безпеку забезпечують не формулювання, а зброя й ресурси для її виробництва. Американська DFC (Development Finance Corporation), яка є співзасновником Фонду, на своєму сайті описала домовленості як “історичний документ” і чіткий сигнал Росії, що США мають стратегічний інтерес в Україні — і не збираються залишатися осторонь.
Видобуток ресурсів — справа не на один рік. У середньому проходить до 18 років від виявлення покладів до повноцінного запуску проєкту. А один лише запуск шахти коштує щонайменше пів мільярда доларів.
Зеркаль наголошує, що в нових угодах немає первинної ідеї Трампа про “відшкодування” США за допомогу.
“Тепер це — реальна платформа для подальшої економічної взаємодії, що гарантує стратегічну зацікавленість Сполучених Штатів у стабільному українському майбутньому. Тож головне питання найближчих днів — чи зможе Верховна Рада, попри політичні суперечки й недовіру до Кабміну, ратифікувати ці угоди. Адже Москва, як ніколи, зацікавлена у зриві цього процесу”, – підсумувала Зеркаль.
Нагадаємо, підписання цих угод міністр фінансів США Скотт Бессент охарактеризував як “королівський хід” від Трампа — крок, що може змінити динаміку мирних переговорів між Україною та Росією. У самій Росії, попри типову бравурність, визнають, що ці домовленості суттєво ускладнюють їм діалог із Вашингтоном.