Зеленський відреагував на слова Трампа про Крим і нагадав про позицію США

Зеленський закликав США дотримуватись власних зобов’язань щодо підтримки суверенітету України.

Президент України Володимир Зеленський відповів на критику президента США Дональда Трампа, який назвав позицію Києва щодо невизнання російської анексії Криму “дуже шкідливою для мирного процесу”. У відповідь український лідер нагадав про офіційну позицію адміністрації Трампа під час його першого президентського терміну, яка підтверджувала підтримку територіальної цілісності України.

У дописі в соцмережі X Зеленський згадав зустріч, яка відбулася напередодні в Лондоні за участю представників України, США, Великої Британії, Франції та Німеччини. За його словами, п’ять країн обговорили кроки досягнення миру в Україні та представили свої підходи до переговорного процесу.

“Сьогодні було багато емоцій. Але добре, що п’ять країн зустрілися, щоб наблизити мир. Україна, США, Велика Британія, Франція та Німеччина. Сторони висловили свої погляди та з повагою сприйняли позиції одна одної. Важливо, що кожна сторона не просто була присутня, але й працювала змістовно”, – зазначив президент.

Він також підкреслив, що Україна діятиме згідно зі своєю Конституцією, а Сполучені Штати, як очікується, дотримуватимуться раніше ухвалених рішень щодо підтримки українського суверенітету. До допису Зеленський додав скриншот Кримської декларації ‒ документа, ухваленого Державним департаментом США, який підтверджував політику невизнання спроби анексії Криму Росією.

Кримська декларація оприлюднена 25 липня 2018 року тодішнім держсекретарем США Майком Помпео. Документ став чітким сигналом, що Вашингтон не визнає жодних прав Росії на український півострів, окупований у 2014 році. У декларації наголошувалося, що дії Росії грубо порушують норми міжнародного права, зокрема принцип про заборону силового зміщення кордонів, закріплений у Статуті ООН та Гельсінському заключному акті.

“Вторгненням в Україну у 2014 році та спробою анексії Криму Росія намагалася підірвати основоположний міжнародний принцип, який поділяють демократичні держави: жодна країна не може змінювати кордони іншої країни силою”, ‒ йдеться у заяві. США, як наголошувалося, підтверджують свою відмову визнавати суверенітет Росії над Кримом ‒ за аналогією з Декларацією Веллеса 1940 року, коли Сполучені Штати не визнали анексію країн Балтії СРСР.

У документі міститься заклик до міжнародної спільноти зберігати єдність у питанні підтримки територіальної цілісності України та засудження агресивних дій Кремля. Декларація підтверджувала зобов’язання США дотримуватися політики невизнання доти, доки Крим не повернеться під український суверенітет.

“Росія своїми вчинками діє так, як не гідно великої нації, і вирішила ізолювати себе від міжнародної спільноти”, ‒ зазначається у декларації.

На тлі цієї дискусії речниця Білого дому Керолайн Левітт заявила, що терпіння президента Дональда Трампа щодо війни в Україні “вичерпується”. Вона також розкритикувала Зеленського за обговорення переговорного процесу через ЗМІ, вказавши, що такі питання мають вирішуватися “за зачиненими дверима”.

Джерело

Велика БританіяВолодимир ЗеленськийДональд ТрампООНРосіяСША