Президент України Володимир Зеленський настільки розлютив Дональда Трампа під час мирних переговорів з Росією, що Трамп був на межі припинення американської військової підтримки України, повідомили Axios три американські чиновники, знайомі з перебігом переговорів.
Шість чиновників адміністрації повідомили Axios, що за останні дев’ять днів сталося п’ять інцидентів, які розлютили Трампа, віцепрезидента Венса, держсекретаря Рубіо і радника президента США з нацбезпеки Волтца. За словами одного з чиновників адміністрації, Зеленський “показав, як не треба робити згідно з “мистецтвом укладання угоди”, коли йдеться про те, щоб заручитися підтримкою Трампа”.
12 лютого: Міністр фінансів Скотт Бессент зустрівся із Зеленським у Києві, щоб запропонувати пропозицію, яка надала б США доступ до українських мінеральних ресурсів в обмін на фактичний захист з боку США. Пізніше Трамп сказав журналістам, що Зеленський був “грубим” і відклав зустріч з Бессентом, бо спав.
14 лютого: На Мюнхенській конференції з безпеки Венс і Рубіо зустрілися із Зеленським, щоб отримати його згоду на угоду про видобуток корисних копалин. Але, за словами чиновників, Зеленський здивував американців, заявивши, що не має повноважень в односторонньому порядку схвалювати її без парламенту.
15 лютого: Зеленський публічно відкинув пропозицію щодо угоди на конференції. Джерела в Білому домі зазначили, що його зауваження журналістам про те, що угода “не в інтересах суверенної України” — помітно відрізнялися від більш позитивних коментарів, які він робив напередодні в день в соціальній мережі Х.
18 лютого: Коли Рубіо, Волтц й Стів Віткофф, спеціальний представник президента США з питань Близького Сходу сіли за стіл переговорів з російськими перемовниками в Саудівській Аравії, щоб домовитися про мир, Зеленський розкритикував зустріч за те, що за столом переговорів не було України.
Потім розлючений Трамп накинувся на Зеленського на пресконференції в Мар-а-Лаго, неправдиво припустивши, що Зеленський розпочав війну з Росією, і що його рейтинг схвалення становить лише 4%.
19 лютого: Зеленський відкрив вогонь у відповідь, заявивши, що президент США “живе в дезінформаційному просторі Росії”. Потім Трамп посилив тиск, написавши в соціальній мережі Truth Social, що Зеленський, колишній актор, був “скромним успішним коміком”, який став “диктатором без виборів”.
Крім того, Венс повідомив консервативному ЗМІ The National Pulse, що Зеленському варто було б висловити свої претензії “у приватній бесіді з американськими дипломатами.”
“Він публічно нападає на єдину причину існування [України] просто зараз. І це ганебно. І це не те, що змусить президента Сполучених Штатів зрушити з місця. Насправді, це матиме зворотний ефект”, — сказав Венс.
На думку Білого дому, Зеленський надто звик до відкритої підтримки військових дій в Україні з боку колишнього президента Байдена, повномасштабної підтримки країн НАТО й позитивного висвітлення в пресі. Тому він перегнув палицю.
“Зеленський — актор, який зробив звичайну помилку театральних дітей: Він почав думати, що він той персонаж, якого грає на телебаченні”, — сказав чиновник Білого дому, який брав участь у переговорах.
Попри недовіру та гнів, команда Трампа продовжила переговори із Зеленським, і нова угода щодо прав на видобуток корисних копалин готується до підписання, повідомили в Axios.
Водночас ліберальні критики порівнюють наполягання США на отриманні частки прав на українські надра з “мафіозним рейдерством”, вказуючи на те, що країна втратить права на землю та корисні копалини й мало що отримає натомість.
У статті “Як Зеленському помиритися з Трампом. Три важливих моменти” Костянтин Єлісєєв проаналізував останні інциденти між Зеленським і Трампом і пояснив, чому нині важливо уникнути помилок у зовнішній політиці й відновити довіру між Києвом і Вашингтоном.