Зеленський прокоментував нові вимоги США до угоди про корисні копалини
Президент додав, що не хотів би, щоб США почули у його словах відмову.
Кінцевої версії угоди із США про корисні копалини ще немає, заявив президент України Володимир Зеленський на пресконференції в Парижі 27 березня.
Зеленський зазначив, що зараз США змінили свій підхід до угоди , яка спочатку мала бути підписана як рамкова угода, а потім детальна. Однак тепер США хочуть підписання відразу повної угоди.
«Постійно змінюються умови. І начебто ми вже домовилися, що буде рамкова угода, а потім — повна. Зараз США пропонують одразу укласти повну угоду. Це потребує детального вивчення», —сказав він.
За його словами зараз юристи розглядають американські пропозиції та готові їх опрацювати.
«Але я не хотів би залишати Сполучені Штати з відчуттям, що Україна в цілому проти; ми постійно демонстрували свою [волю] і посилали позитивні сигнали», — каже він.
Відповідаючи на питання про те, чи є перспективи його ще одного візиту до Білого дому, він відповів, що наразі таких планів немає.
Як повідомляло ZN.UA, США передали Україні новий варіант угоди про корисні копалини між Україною та США, в якій американська сторона тепер хоче контролю не лише над видобутком рідкісноземельних металів, а усіх корисних копалини України та пов’язаною з їх видобутком інфраструктурою. Про контроль над атомними електростанціями в договорі не йдеться.
Водночас народний депутат України Ярослав Железняк 27 березня повідомив, що договір буде безстроковим і передбачатиме право вето США на видобуток ресурсів в Україні. При цьому натомість США не пропонують жодних гарантій безпеки.
Міністр фінансів США Скотт Бессент заявив, що Вашингтон сподівається перейти до повних обговорень угоди та «навіть отримати підписи наступного тижня». Американський чиновник зазначив, що це «готовий документ», який він назвав «економічним партнерством».
Економіст Олексій Кущ у статті для ZN.UA спробував розібратися, “Що насправді хоче Трамп від України, нав’язуючи ресурсну угоду“.