Президент Володимир Зеленський подав до Верховної Ради анонсований раніше законопроект щодо незалежності антикорупційних органів.
Законопроект, по суті, скасовує урізання повноважень антикорупційних органів. А також містить низку нововведень.
Що Зеленський казав про законопроект
Вчора президент заявив, що запропонує Верховній Раді законопроект, який “забезпечить силу системі правопорядку.”
“Не буде жодного російського впливу чи втручання в діяльність органів правопорядку, і – дуже важливо всі норми для незалежності антикорупційних інституцій будуть”, – сказав президент.
За його словами, у законопроекті будуть пропозиції від групи керівників правоохоронних та антикорупційних органів, а також від генпрокурора.
“Це буде президентський законопроект, і ми реалізуємо це в рамках нашої стратегії трансформації держави”, – заявив Зеленський.
Згодом народний депутат Ярослав Железняк заявив, що Верховна Рада терміново збереться наступного тижня, щоб розглянути законопроект про незалежність НАБУ і САП.
За інформацією джерел РБК-Україна в парламенті, поки визначеності з датою розгляду цього проекту немає.
Законопроект про НАБУ і САП
Минулого понеділка Служба безпеки України провела перевірку у Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі щодо дотримання вимог законодавства про державну таємницю. У той самий період обшуки відбулися й у детективів НАБУ – під приводом “нейтралізації російського впливу”.
А вже вчора Верховна Рада ухвалила законопроект №12414, який передбачає скорочення повноважень НАБУ та САП.
Зокрема відповідно до документа:
- генпрокурор отримає повноваження закривати провадження на підставі клопотання сторони захисту;
- генпрокурор зможе особисто підписувати повідомлення про підозру високопоставленим чиновникам;
- керівник САП втрачає право входити до складу групи прокурорів – це вирішуватиме тільки генпрокурор.
Ввечері, 22 липня, Зеленський все ж підписав закон.
Протести через закон
Прийняття та підписання закону викликало значний резонанс у суспільсва. Зокрема, перед розглядом законопроекту антикорупційні відомства закликали народних депутатів не підтримувати документ.
Ввечері понеділка, 22 липня, у Києві та низці міст українці почали виходити на протести із закликом ветувати закон.
Втім, Головне управління розвідки Міноборони України заявило, що російські спецслужби і пропагандисти вивчають ситуацію навколо протестів в Україні проти резонансного закону про урізання повноважень НАБУ і САП. Зокрема, ворог може вдатися до провокацій.
При цьому у Центрі протидії дезінформації зазначили, що РФ вже перекручує зміст мітингів. А російська пропаганда взагалі використовує “фотошоп” та підробляє фото з мітингів, намагаючись вдати, що протести йдуть саме проти президента України Володимира Зеленського.