Зеленський може відмовитись від участі в саміті НАТО в Гаазі – причини
Участь президента України у заходах Альянсу дуже мінімалістична.
На Банковій ще не ухвалили офіційного рішення про участь президента України Володимира Зеленського в саміті НАТО у Гаазі 24-25 червня, оскільки залученість української делегації до заходів саміту вкрай низька, заявляє із посиланням на джерела оглядач відділу міжнародної політики ZN.UA Володимир Кравченко у статті «Залаштунки саміту НАТО: що чекає на Україну в Гаазі».
Згідно із попередніми офіційними планами саміту НАТО запланована хіба присутністю Володимира Зеленського (разом із чотирма лідерами країн Азійсько-Тихоокеанського регіону Австралії, Нової Зеландії, Південної Кореї та Японії) на вечері в короля Нідерландів Віллема-Олександра24 червня. Водночас 25 червня Зеленський не братиме участі в заходах Альянсу. У тому числі не заплановане і засідання Ради Україна–НАТО на рівні лідерів держав.
Більше того, представник України не буде присутній і на вечері глав оборонних відомств країн – членів НАТО та азійсько-тихоокеанського «квартету» у середу.
«З огляду на те, що саміт у Гаазі сконцентрований на трансформації самого Альянсу, а тему політичної підтримки України намагаються відсунути за лаштунки, в Києві ще не ухвалили офіційного рішення про участь Зеленського в саміті НАТО. Задля чого йому їхати до Гааги? Щоб повечеряти? Заради двосторонніх зустрічей? Створити сприятливу картинку для НАТО й не зіпсувати тріумфу Трампу, який домігся від європейських союзників збільшення витрат на оборону?», – вказує автор на логічне вагання Києва.
Водночас Кравченко вказує, що відсутність Зеленського на саміті в Гаазі може стати медійною катастрофою для НАТО. І цього хочуть уникнути як в Альянсі, так і в США, які були проти запрошення України на саміт.
За інформацією ZN.UA, в Альянсі розглядають кілька варіантів, аби заохотити Зеленського таки приїхати. Один із них передбачає, щоб засідання Ради Україна—НАТО на рівні міністрів закордонних справ відкрив президент. Водночас на Банковій міркують, що Зеленському варто їхати до Гааги хіба ради зустрічі із лідером США Дональдом Трампом.
«Київ намагається зіграти на тому, що наші партнери хочуть уникнути скандалу, й прагне організувати окремий захід лідерів країн — членів Альянсу та України, в якому взяв би участь і Трамп. Чи вдасться? Малоймовірно. Можливо, тому що в Брюсселі та Вашингтоні впевнені: Зеленський так чи так буде в Гаазі, оскільки на саміті вирішується питання збільшення витрат на оборону, а українцям необхідно зафіксувати в підсумковому документі зобов’язання Заходу надати Україні військову допомогу», – підсумовує аналітик.
Нагадаємо, за даними ЗМІ у попередньому проєкті підсумкової декларації Гаазького саміту, відсутня згадка про перспектива вступу України до військового альянсу. Росію названо загрозою євроатлантичній безпеці, але немає тези про визнання Росії агресором у війні проти України.