Законопроєкт 4298 – Експерт заявив, що треба розмежувати повноваження місцевих держадміністрацій – новини України

Законопроєкт 4298 - Експерт заявив, що треба розмежувати повноваження місцевих держадміністрацій - новини України 1 Хтось нарешті має взяти відповідальність за завершення децентралізаційної реформи, за яку Україна взяла на себе зобов’язання перед ЄС.  

Минулого тижня Комітет Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування в черговий раз відклав розгляд законопроєкту №4298 про внесення змін до закону про місцеві держадміністрації. Голова Центру політико-правових реформ (ЦППР) та співавтор цього базового законопроєкту Ігор Коліушко в інтерв’ю редакторці відділу внутрішньої політики Інні Ведерніковій заявив, що народним депутатам потрібно сідати й домовлятися, щоб ухвалити інституційно правильний закон щодо МДА. 

За його словами, необхідно розмежувати повноваження місцевих державних адміністрацій та чітко виділити блоки: окремо — виконання рішень районних та обласних рад, окремо — нагляд за законністю актів місцевого самоврядування, окремо — координацію територіальних органів центральних органів виконавчої влади.

Треба також напряму зв’язати районні адміністрації з Кабінетом міністрів і створити в Секретаріаті Кабміну повноцінний структурний підрозділ, який комунікуватиме з регіонами — саме з районними адміністраціями. Це надійно забезпечить єдність державної політики”, – радить експерт. 

Коліушко зазначає, що варто на обласному рівні готувати усе під майбутню європейську регіональну політику. Голова ЦППР стверджує, що має бути обласна рада, яка матиме чітко визначені повноваження, без жодного втручання в безпекову сферу та в інші чутливі питання. Експерт стверджує, що нашій країні не потрібні районні ради. Він вказує, що на рівні району громади можуть створювати ради міжмуніципального співробітництва, куди входитимуть представники рад громад. Експерт додає, що цього цілком достатньо. Коліушко наголошує, що в обласних радах мають бути виконкоми і, що цю зміну потрібно буде внести до Конституції. За його словами, необхідно також чітко окреслити межі компетенції виконкомів. 

“І ще одна ідея, яку ми зараз обговорюємо: можна підняти обласні держадміністрації на надрегіональний рівень. Тобто створити укрупнені надрегіони й перенести туди функції ОДА. Така адміністрація могла б наглядати за законністю дій обласних рад, а також координувати роботу районних адміністрацій”, – каже експерт.

Він пояснює, що одна надрегіональна адміністрація відповідала б за три-чотири області, а координувала б не три-чотири райони, а одразу 10–12. Коліушко називає таку модель ефективною. 

Звісно, за умови, що президент не влазитиме сюди зі своїми «граблями» й не називатиме все це “вертикаллю президента”. Все має працювати в системі виконавчої влади, тобто в урядовій вертикалі”, – пояснює  він.

Коліушко зазначає, що нині уряд і профільне міністерство займають пасивну позицію щодо ключового для державного управління питання.

“А хтось нарешті має взяти відповідальність за реформу”, – додає він. 

Ігор Коліушко також вказав, що альтернативний законопроєкт №13124 , який публічно підтримала Асоціація міст України, є спробою відволікти увагу й частину голосів від законопроєкту №4298. Голова ЦППР наголошує, що прийняття альтернативного законопроєкту означає, що все залишається як є, оскільки голови МДА не матимуть статусу держслужбовців, а також буде відсутній контроль за їхнім призначенням, добором. Експерт заявив, що державний нагляд за органами місцевого самоврядування потрібно вводити терміново, оскільки вони не завжди дотримуються законів.

Джерело

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете.ПрийнятиДетальніше

Політика конфіденційності