Закон про НАБУ і САП 12414 – як незгодні депутати планують спробувати його скасувати

Ярослав Железняк розповів, що на деякі з планів потрібно трохи більше часу.

Народні депутати не лише готують подання до Конституційного суду, аби скасувати закон №12414, який ліквідував незалежність САП та НАБУ, а й планують зареєструвати окремий законопроєкт з тією ж метою. Про це повідомив народний депутат з «Голосу» Ярослав Железняк та розповів, що ще збираються робити ті, хто не підтримую закон 12414.

«Сьогодні я та ще низка дуже професійних людей витратимо день, щоб максимально пояснити всім партнерам всі наслідки того, що відбулось.  Особливо для МВФ, ЄС та Світового банку, бо у кожного незалежність цих інституцій це так чи інакше було чіткою умовою фінансування», – зазначив Железняк.

Також за його словами, 23 липня у Верховній Раді планують подати на реєстрацію законопроєкт щодо повного скасування закону №12414, який «у турборежимі прийняли та підписали».

«Чи вірю, що воно так пройде через залу? Поки ні, але далі читай пункт 1», – додав Железняк.

Говорячи про підготовку подання в КСУ, депутат зазначив, що для цього потрібно витратити час, аби зробити його максимально якісним. Після цього, додав Железняк, почнеться збір 45 підписів. 

«Не думаю що буде легко, але будемо робити так, щоб кожного, хто відмовиться підписати – ви знали. Хоча суд це довго, але варіант дуже надійний. Ну і розголос. Розрахунок ОП що вже сьогодні всі забудуть. Думаю на таку реакцію, як вчора вони не розраховували», – додав Железняк.

22 липня Верховної Ради 263 голосами ухвалили законопроєкт, окремі правки якого ліквідовують незалежності НАБУ та САП. Президент Володимир Зеленський підписав скандальний документ того ж дня. Ба більше, у виданні ВРУ «Голос Україн» закон з’явився одразу після підписання його президентом, і, відповідно, 23 липня вже набув чинності. 

Відтепер керівник Офісу генпрокурора матиме безперешкодний доступ до всіх матеріалів кримінальних проваджень. Він буде уповноважений вилучати будь-яку справу від НАБУ чи САП і передавати її іншому слідчому органу, висувати підозри високопосадовцям та вирішувати питання про закриття справ стосовно найвищих посадових осіб.

У Центрі протидії корупції зазначили, що ліквідація незалежності НАБУ та САП фактично призведе до узурпації генпрокурором Русланом Кравченком функціонального контролю над ними. Водночас як розповіло джерело ZN.UA, рішення знищити незалежність антикорупційних органів безумовно вплине на результат щорічного оцінювання прогресу України, який Єврокомісія проводитиме наприкінці жовтня.

Єврокомісар з питань розширення Марта Кос вже назвала серйозним кроком назад демонтаж ключових гарантій незалежності НАБУ. Вона наголосила, що Верховенство права залишається в самому центрі переговорів про вступ до ЄС.

Чому саме тепер Банкова злетіла з котушок? У чому силовики Зеленського звинуватили НАБУ й САП, щоб прикрити політичну операцію ліквідації незалежності антикорблоку? Як ручний парламент реалізував сценарій влади, який давно розроблявся на Банковій? І чи є ще в Зеленського шанс відмотати назад це чорне для України кіно? Відповіді на ці питання шукайте у статті Інни Ведернікової «Облава на НАБУ й САП. Президент Зеленський за крок до авторитаризму».

Джерело

Володимир ЗеленськийМВФ