Пропозиція Дональда Трампа “корисні копалини в обмін на допомогу”, яку він зробив Україні минулого тижня, привернула увагу до величезних і рідкісних мінеральних ресурсів країни, на які Вашингтон хоче отримати права як відплату за минулу військову підтримку.
Україна має великі підземні поклади критично важливих корисних копалин вартістю до 11,5 трлн доларів, включаючи літій, графіт, кобальт, титан і рідкісні землі, такі як галій, які необхідні для цілої низки галузей промисловості — від оборонної до електромобілів, зазначають кореспонденти Financial Times.
Минулого тижня Трамп заявив, що США мають отримати ресурси України на суму 500 млрд доларів — від родовищ корисних копалин до нафти й газу, і навіть інфраструктуру, таку як порти, — в обмін на минулу військову допомогу для захисту від Росії.
Це значно більше, ніж загальна сума військової допомоги, яку Вашингтон надав Україні з 2014 року, згідно зі статистикою Державного департаменту, — 69,2 млрд доларів.
Зеленський відхилив цю пропозицію, наполягаючи на тому, що будь-які угоди щодо мінеральних ресурсів повинні бути пов’язані з післявоєнними гарантіями безпеки з боку США, за словами чотирьох осіб, знайомих з ходом переговорів. Він також зацікавлений у тому, щоб ЄС та інші країни, такі як Велика Британія та Канада, були залучені до майбутньої експлуатації природних ресурсів.
Крім того, інвестори та експерти кажуть, що для швидкого розвитку цих гірничодобувних проєктів існують значні бар’єри: складна державна бюрократія, державне регулювання, обмежений доступ до геологічних даних і проблеми із захистом земельних ділянок.
Зеленський вперше висунув ідею надання прав на видобуток корисних копалин американським компаніям в рамках мирного плану, який він запропонував Трампу минулого року. Але європейські та українські чиновники заявили FT, що Зеленський, можливо, припустився стратегічної помилки, не вказавши загальну вартість або будь-які деталі угоди.
“Очевидно, що це було написано як приманка для Трампа. Але відсутність деталей означала, що Трамп, по суті, міг назвати свою ціну. Дехто в оточенні Зеленського шкодує про те, як це було зроблено, вони втратили контроль над наративом“, — сказав один високопоставлений європейський чиновник, який бере участь у переговорах з Києвом.
Про те, чому концепція “зброя в обмін на ресурси” зводить нанівець усю боротьбу України з Росією та як це вплине на переговори про завершення війни, читайте у статті Юлії Самаєвої “Трамп міняє зброю на українські ресурси. Три причини, чому це погано”.