Головний дипломат ЄС Жозеп Боррель запропонував Євросоюзу призупинити політичний діалог з Ізраїлем через можливі порушення прав людини під час війни в Секторі Гази. Про це повідомляє Reuters, посилаючись на чотирьох дипломатів і листа, який опинився в розпорядженні новинного агентства.
У листі, надісланому в середу, 13 листопада, міністрам закордонних справ країн ЄС напередодні їхньої зустрічі в понеділок, 18 листопада, Боррель висловив “серйозну стурбованість можливими порушеннями міжнародного гуманітарного права в Газі” й заявив, що “до цього часу Ізраїль не приділив достатньо уваги цим занепокоєнням”.
“На тлі вищевикладених міркувань я внесу на розгляд пропозицію про те, щоб ЄС застосував положення про права людини для призупинення політичного діалогу з Ізраїлем”, – написав Боррель.
Політичний діалог між ЄС та Ізраїлем закріплений у ширшій угоді про відносини, включаючи торговельні зв’язки, яка набула чинності в червні 2000 року. Призупинення діалогу потребуватиме схвалення всіх 27 країн ЄС, що, за словами дипломатів, виглядає дуже малоймовірним. Багато країн виступили проти, коли високопоставлений чиновник ЄС інформував послів у Брюсселі про цю пропозицію.
За словами одного з дипломатів, пропозиція Борреля повинна надіслати потужний сигнал про стурбованість діями Ізраїлю у війні. Вона буде обговорюватися на найближчій зустрічі міністрів закордонних справ — останній, на якій головуватиме Боррель перед закінченням свого терміну на посаді головного дипломата ЄС.
Один із дипломатів сказав, що посли були здивовані “відсутністю відповідного процесу підготовки” навколо цієї пропозиції, додавши, що такий крок Борреля зробив ЄС “більш розділеним, ніж будь-коли”.
Нещодавно в ООН заявили, що майже 70% загиблих у війні в Газі становлять жінки і діти, засудивши “систематичні порушення основоположних принципів міжнародного гуманітарного права”. Ізраїль категорично відкинув цю доповідь. Ізраїльські військові стверджують, що їхнім діям передує ретельна оцінка потенційної шкоди цивільному населенню.
ЄС намагається узгодити стійку єдину позицію щодо війни в Газі. Деякі країни Союзу, такі як Чехія та Угорщина, рішуче підтримують Ізраїль, в той час як інші, такі як Іспанія та Ірландія, наголошують на підтримці палестинців.
Минулого місяця виповнився рік війні в Газі, початком якої став напад бойовиків ХАМАС на Ізраїль. Експерт Центру близькосхідних досліджень AMES Ігор Семиволос назвав “П’ять несподіванок першого року війни Ізраїлю в Газі” та спрогнозував, як може розвиватися ситуація далі.
Джерело