Відновлення незалежності САП та НАБУ – Раду закликали відновити трансляції засідань
Підписанти заяви наголосили, що трансляції засідань та завчасне публікування порядку денного важливі для антикорупційної реформи.
Громадські організації та медіа закликали Верховну Раду поновити онлайн-трансляцію засідань та завчасну публікацію порядків денних. Зокрема, з огляду на те, що вже наступного засідання ВРУ має розглядати законопроєкт про відновлення незалежності Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Під заявою, опублікованою на сайті ЧЕСНО, вже підписалися понад 30 громадських організацій та понад 20 медіа.
«Ці рішення мають фундаментальне значення для антикорупційної реформи, міжнародної довіри до України та європейської інтеграції. Саме тому суспільство повинно мати змогу в режимі реального часу бачити, як голосують народні депутати та яку позицію озвучують публічно. Ми живемо в умовах великої недовіри та суспільної напруги. Прозорість ухвалення рішень — це не формальність, а основа довіри парламенту. Закритість лише підсилює підозри щодо закулісних домовленостей і дискредитує інституції», – йдеться у заяві.
З огляду на вищесказане, підписанти вимагають негайно відновити онлайн-трансляцію засідань ВРУ, починаючи з наступного.
Громадські організації, які підписалися під заявою:
- Рух ЧЕСНО
- Transparency International Ukraine
- Антикорупційний штаб
- Міждисциплінарний науково-освітній центр протидії корупції (ACREC)
- Антикорупційний центр МЕЖА
- Автомайдан
- Жіночий антикорупційний рух
- Аналітичний центр StateWatch
- Інститут масової інформації
- Детектор медіа
- Центр прав людини ZMINA
- Центр спільних дій
- Центр публічних розслідувань
- Громадський моніторинг України
- Координаційний центр громадського контролю
- Смарт медіа
- Харківський антикорупційний центр
- ПроМедіа
- Асоціація відкритих даних
- Медіамережа Вікно Відновлення
- Інститут демократії імені Пилипа Орлика
- Медіарух
- Центр прав людини ZMINA
- Рівненський центр Соціальне партнерство
- Докудейз
- Медіа група Де-факто
- Всеукраїнська асоціація органів місцевого самоврядування Асоціація міст України
- Інститут Законодавчих Ідей
- Код 21
- Парк Ветеранів України
- Лабораторія законодавчих ініціатив
Медіа-підписанти:
- Bihus.Info
- ZN.UA
- Главком
- LB.ua
- Онлайн-медіа Platfor.ma
- Олексій Тарасов, головний редактор Radio NV
- NGL.media
- Слідство.інфо
- Онлайн-медіа ЖАР.INFO
- Медіа група Прихист
- Запорізький центр розслідувань
- Медіа рішень Рубрика
- Східний Варіант
- Агенція журналістських розслідувань Четверта влада
- Ukraїner
- Наші гроші
- Varosh
- Українська правда
- Суспільне
- The Ukrainians Media
- Ґрати
- Еспресо
Нагадаємо, 22 липня Верховна Рада проголосувала за законопроєкт №12414, що обмежував незалежність антикорупційних органів. Президент підписав його в той же день після голосування. Це спричинило одну з найбільших політичних криз в Україні від початку повномасштабного вторгнення – з протестами і жорсткою реакцією з боку західних партнерів.
Після початку протестів Зеленський заявив, що готує новий законопроєкт, який «гарантує реальне зміцнення системи правопорядку в Україні, незалежність антикорупційних органів, а також надійний захист системи правопорядку від будь-якого російського впливу чи втручання». Цей крок привітали у Євросоюзі.
Водночас керівник кримінальної практики Адвокатського об’єднання AZONES Микола Мягков у коментарі для ZN.UA розповів, що між ухваленим законом №12414, що ліквідує незалежність НАБУ та САП, та ухваленням президентського №13533, виникає лазівка для топ-корупціонерів з можливим використанням генпрокурора.
Чому саме тепер Банкова злетіла з котушок? У чому силовики Зеленського звинуватили НАБУ й САП, щоб прикрити політичну операцію ліквідації незалежності антикорблоку? Як ручний парламент реалізував сценарій влади, який давно розроблявся на Банковій? Відповіді у статті «Облава на НАБУ й САП. Президент Зеленський за крок до авторитаризму» дає редактор відділу внутрішньої політики Інна Ведернікова.