Відносини Трампа з Путіним – президент США боїться щось зробити, щоб порушити їх
На думку автора, для США було б більш виправдано з морального погляду піти, ніж нав’язувати Україні несправедливий мир.
Віцепрезидент США Джей Ді Венс заявив, що телефонна розмова між президентом Дональдом Трампом і російським лідером Владіміром Путіним мала стати перевіркою того, чи серйозно Москва налаштована на припинення війни.
Що ж, результатів було небагато, окрім обіцянки продовжити розмову. Після двогодинної розмови з Путіним, а також подальших дискусій з президентом Зеленським та європейськими лідерами, Трамп намагався виставити свої зусилля в найкращому світлі, зазначає Деніел ДеПетріс, науковий співробітник в британському аналітичному центрі RUSI.
На думку автора, телефонна розмова між Трампом і Путіним ніколи не мала призвести до дипломатичного прориву. З огляду на позиції України та Росії, очікувати інакшого було б, в кращому випадку, наївністю, а в найгіршому — абсурдом.
“Трамп, попри свої гучні заяви про те, що він хоче посадити Путіна і Зеленського за стіл переговорів, дедалі більше розчаровується у провалах своїх спроб. Трамп не людина, яка зосереджується на деталях; він хотів швидкого і великого результату. Але він також має свою гордість і не збирався визнавати, що мирні переговори фактично не просуваються”, — пише ДеПетріс.
Дехто сподівався, що Трамп жорстко поставить Путіну ультиматум: прояви добру волю, підпиши безумовне 30-денне припинення вогню або зіткнешся з повною силою фінансових санкцій США, втративши шанс на покращення відносин із Вашингтоном. Знову ж таки, це ніколи не було ймовірним. Трамп показав, що вагається робити щось, що могло б порушити дипломатичний баланс із Путіним.
“Звісно, посилення санкцій проти російської економіки може достатньо налякати Кремль, щоб змусити його погодитися на короткочасне припинення вогню, від якого він відмовився кілька днів тому. Водночас такий поворот з боку Трампа може ще більше загострити непоступливість Путіна. Трамп досі прагне мирної угоди, і, подобається це комусь чи ні, Путін має право вето над усім процесом”, — додає автор.
Чи варто очікувати нового поштовху в мирних переговорах? І так, і ні. Виходячи з оцінки Трампа, Путін погодився подвоїти свої зусилля. Російський лідер заявив, що Москва “запропонує і готова працювати з Україною” над можливими рамками мирного договору. Трамп може з повним правом стверджувати, що росіяни нікуди не відступають.
Погана новина, однак, полягає в тому, що домовленість лише про продовження переговорів — це дуже низька планка. Вона далека від остаточного вирішення конфлікту, якого, за словами Трампа, він прагне. Продовження дискусій також не гарантує досягнення компромісу щодо суперечок, які розділяли росіян і українців протягом останніх трьох років.
“Чи є у Трампа план Б для України на випадок провалу переговорів? Якщо відповідь “ні”, то йому краще зібратися зі своєю командою національної безпеки, щоб його розробити”, — вважає ДеПетріс.
Автор стверджує, що варіантів небагато. Трамп може піти шляхом, який радять багато “яструбів” щодо Росії — повернутися до політики часів Байдена, що передбачала постійні та безумовні поставки зброї Україні, посилення санкцій проти російської економіки та дипломатичну ізоляцію Москви з метою зміцнити переговорні позиції України.
Або ж Трамп може вийти з процесу, звинуватити одну або обидві сторони у непоступливості й передати питання України європейцям, які, зрештою, мають більший інтерес у цій війні, ніж американці.
“Перший варіант буде підтриманий Заходом, але призведе до продовження війни. Другий викличе хвилю обурення, але все ж є більш морально виправданим, ніж нав’язування мирної угоди Зеленському, яку він не підтримує”, — підсумував ДеПетріс.
Раніше Стівен Пайфер, колишній посол США в Україні зазначив, що телефонна розмова з Трампом стала перемогою для Путіна. Адже Трамп, схоже, готовий відмовитися від своєї обіцянки припинити війну Росії проти свого сусіда.