Відставний генерал-лейтенант армії США Кіт Келлог та спеціальний представник Трампа заявив журналістці Fox News Дені Періно кілька тижнів тому, що “Росія не виграє цю війну. Росія не досягла жодного суттєвого просування за останні півтора року”.
Але цього не скажеш, якщо судити з телефонної розмови президента Трампа з російським лідером Путіним, яка відбулася 19 травня. Погрози економічними санкціями та поновленням військової допомоги Україні залишилися осторонь. Публікація Трампа в соцмережі Truth Social після двогодинної телефонної розмови з Путіним не мала б стати несподіванкою, зазначають автори думок Джонатан Світ і Марк Тот.
За кілька днів до цієї розмови високопоставлений європейський дипломат сказав газеті Financial Times, що “Путін робить рівно стільки, щоб переконати Трампа, що він докладає зусиль для пошуку миру в Україні, і водночас роблячи все можливе, щоб цього не сталося. І Трамп на це купується”.
І він справді на це повівся — знову. Путін діяв у дусі вчення Sun Tzu: “знай свого ворога”. Він повністю прийняв гру в “дружбу”. Розмова пройшла настільки вдало для Путіна, що високопоставлений російський чиновник заявив: здавалось, обидва лідери навіть не хотіли прощатися. Мислення Трампа в стилі “мистецтва угоди”, у поєднанні з його нарцисизмом, виявилися ідеальною мішенню для колишнього агента КДБ.
Європейські лідери, як повідомлялося, були шоковані, тим, що президент США, схоже, не бажає чинити тиск на лідера Кремля. Очевидно також, що європейські лідери не готові чинити тиск на Трампа — тим більше діяти самостійно. Вони, здається, задоволені сидіти осторонь і чекати, поки США стануть посередником у вирішенні проблеми.
“Європейським лідерам не бракує хороших ідей. Їм просто не вистачає сили духу, щоб реалізувати їх самостійно, без підтримки США. Настав час самим взяти ситуацію під контроль”, — стверджують автори думок.
На думку авторів, Путін отримав те, чого хотів: більше часу й розбіжності між США та їхніми союзниками по НАТО. Те, що він каже Трампу тет-а-тет, не збігається з тим, що озвучують його перемовники. Зеленський і його європейські партнери залишаються на заваді. А стратегія Путіна — це створити розкол між Америкою та НАТО.
Автори додають, що зазнаючи поразки в Україні, Путін повертається до трьох тактик, які дають негайні результати: націлювання балістичних ракет і безпілотників на мирне населення України, ядерні погрози й відволікання уваги на щось інше.
“Замість того, щоб гнатися за економічними угодами, Трамп мав би сказати Путіну, що Захід більше не грає в російські ігри — що з цього моменту США і НАТО впроваджують програму “Небесний щит” [план для захисту повітряного простору України] і відновлюють постачання боєприпасів, зброї та розвідувальних даних в Україну.
Для Путіна мир буде досягнутий лише тоді, коли Україна припинить опір. Жодне припинення вогню чи мирна угода не змінять цього — достатньо поглянути на Чечню, щоб переконатися в цьому. Чим швидше команда Трампа прийде до цього усвідомлення, тим краще.
“У Трампа закінчуються виправдання для Путіна. Україна все ще може перемогти Росію, але Європі зараз конче потрібен свій Вінстон Черчилль. Зображення, де канцлер Німеччини Фрідріх Мерц, президент Франції Еммануель Макрон, прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер і прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск сидять за столом в очікуванні дзвінка від Трампа, навряд чи змусить Путіна відмовитися від своїх планів”, — підсумували Тот та Світ.
Нагадаємо, що Хел Брендс, колумніст Bloomberg Opinion вважає, що війна в Україні переслідуватиме Трампа. Президент США прагне зробити війну проблемою Європи, але це не так просто.