Відносини між Трампом та Нетаньягу – обидва лідери мають в чому знайти спільну мову

Вони можуть порозумітися в політиці відновлення сили Ізраїлю й американського стримування.

Прем’єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу зустрічається з президентом Трампом цього тижня у час потрясінь у відносинах між США та Ізраїлем. Обидва лідери мають шанс визначити нові стратегічні рамки.

Після того, як 7 жовтня 2023 року Ізраїль почав відповідати на атаки ХАМАСу, він переосмислив динаміку розвитку Близького Сходу. Він стримав загрозу іранської могутності, яка поширювалася регіоном протягом майже п’яти десятиліть, і утвердився як регіональна потуга — можливо, навіть без явного конкурента.

Адміністрація Трампа планує підтримати цей розвиток подій за допомогою нової зовнішньополітичної стратегії: США зменшать свою глобальну присутність, розширять можливості своїх союзників і посилять власну міць, зазначає Девід Вурмсер, старший науковий співробітник Центру політики безпеки та старший радник з питань Близького Сходу віцепрезидента США Діка Чейні у 2003-07 роках.

Більшу частину останніх 16 років адміністрації Обами й Байдена ускладнювали й підривали позиції Ізраїлю на Близькому Сході. Стратегія Обами-Байдена також поглибила американське військове втручання на Близькому Сході. Чим більше Вашингтон стримував Ізраїль та інших союзників, тим більше Сполученим Штатам доводилося заповнювати прогалину в безпеці, вважає Вурмсер.

“Повернення Трампа до Білого дому посилить нову стратегію Ізраїлю. Його політика “Америка понад усе” ґрунтується на двох принципах. По-перше, він обіцяє “ніяких нових воєн”. По-друге, він прагне відновити повагу до США у світі. Така сила і рішучість у поєднанні з обіцянкою жорсткої відповіді на виклики й утиски можуть стримати війну”, — пише автор.

Проте перший пріоритет Трампа може суперечити другому. Якщо світ вважатиме, що США принципово не бажають війни, їхні вороги можуть не відчувати страху, які лежать в основі стримування. Це особливо стосується радикальних терористичних угруповань, таких як ХАМАС і “Аль-Каїда”.

У короткостроковій перспективі найбільша підтримка, яку США можуть надати Ізраїлю, — це зброя і дипломатичне прикриття. У довгостроковій перспективі США повинні забезпечити непохитну моральну підтримку для виживання і самозахисту єврейського народу на його батьківщині.

Американські зусилля, спрямовані на те, щоб стримати Ізраїль, пощадити його ворогів і компенсувати ізраїльську слабкість власними силами, лише обмежили здатність Ізраїлю перемагати своїх ворогів. Тому Трамп та Нетаньягу повинні сформувати нові, інноваційні американо-ізраїльські відносини, які закріплять силу Ізраїлю і сприятимуть просуванню американських інтересів, підсумував Вурмсер.

Раніше ми зазначали, що Дональд Трамп скасував рішення Байдена і передає Ізраїлю 900-кілограмові авіабомби. Офіційні особи заявили, що 1800 бомб MK-84 будуть завантажені на корабель і доставлені в Ізраїль найближчими днями.

 

Джерело

Джо БайденДональд ТрампІзраїльСША