Відносини між Путіним та Трампом – Путін маніпулює президентом США
В CNN розповіли про тактику маніпулювання Путіна.
Президент США Дональд Трамп усвідомлює, що достукатися до Владіміра Путіна не так просто, як він думав. Але він лише останній американський лідер, який зазнав невдачі у спробі залучити Росію та її багаторічного президента на свій бік. Спроби адміністрації Трампа досягти угоди про припинення вогню в Україні значною мірою зайшли в глухий кут, попри шквал дипломатичної активності, зазначає Івана Коттасова, старший репортер CNN International.
Після повернення до Білого дому Трамп провів щонайменше дві тривалі телефонні розмови з Путіним і неодноразово відправляв свого представника Стіва Віткоффа для особистої зустрічі з російським лідером у Москві, остання поїздка відбулася у п’ятницю, 25 квітня.
Багатьох спостерігачів за Кремлем не здивувало, що жодна з цих зустрічей не призвела до угоди. Віткофф не лише повернувся з порожніми руками, але й повторив кілька ключових тез Кремля.
Остання пропозиція США включає визнання російського контролю над Кримом, що є давньою червоною лінією для України та її європейських союзників.
“Я б сказала, що переговори проходять дуже добре — з погляду Путіна. Він не має наміру припиняти війну, але те, чого він хоче, і те, що він отримує, — це відновлення дипломатичних відносин між США і Росією”, — зазначила в інтерв’ю CNN Анжела Стент, експерт з питань зовнішньої політики і колишній офіцер національної розвідки з питань Росії та Євразії в Національній розвідувальній раді США.
Натомість Джон Лаф з аналітичного центру New Eurasian Strategies Centre вважає, що “Путін грає у вичікувальну гру, бо вважає, що час на його боці й що він може поставити Україну у більш невигідне становище і переконати Київ та його європейських союзників за допомогою Вашингтона, що альтернативи мирному врегулюванню на російських умовах немає”.
Тягти час, торгуватися за кожну деталь або говорити “ні”, не кажучи про це прямо — це класична російська тактика, яку використовують Путін та його головні перемовники, як це було, наприклад, під час перемовин про припинення вогню в Сирії.
Невідомо, чи адміністрація Трампа не передбачала цього через відсутність необхідної досвіду, який дозволив б очікувати такої поведінки, чи просто вирішила підіграти.
Слова Трампа після повернення до влади свідчать, що він бачить світ так само, як і Путін, додала Стент, — як сукупність кількох великих держав, яким малі країни повинні підкорятися.
“Врешті-решт, Трамп чітко дав зрозуміти, що його мало хвилює майбутнє України, навіть припустивши, що Україна “можливо колись стане частиною Росії”. Отже, якщо Путін продовжить тягнути процес, це може дати Трампу можливість вийти з ситуації”, — вважає Коттасова.
Лаф зазначив, що підготовка Путіна в КДБ сформувала його підхід до переговорів.
“Путін, як відомо, описував свою роботу в КДБ як “роботу з людьми”. Він був навчений мистецтву маніпулювання співрозмовниками. Відомо, що він ретельно готується до переговорів і є майстром деталей”, — сказав Лаф в інтерв’ю CNN, додавши, що російський лідер “швидко орієнтується в ситуації й може зачаровувати й залякувати одночасно”.
За словами Калини Жекової, доцента Університетського коледжу Лондона, яка спеціалізується на російській зовнішній політиці, Путін застосовував цю техніку щодо Трампа в минулому. Коли вони зустрілися в Гельсінкі у 2018 році, російський лідер під час пресконференції вручив Трампу м’яч з Чемпіонату світу з футболу 2018 року, сказавши: “Тепер м’яч на вашому полі”, маючи на увазі зусилля, спрямовані на поліпшення напружених відносин між США та Росією.
“Путін має безліч хитрощів у своєму дипломатичному арсеналі. Він любить змушувати своїх опонентів чекати, запізнюючись на зустрічі — іноді на кілька годин. Часто він створює хаотичні ситуації, щоб мати більше варіантів, і може змінювати свою думку, коли йому це вигідно, що ще більше ускладнює переговори з ним”, — додає Коттасова.
Спеціальний представник Трампа Віткофф, магнат нерухомості, який не має жодного досвіду в політиці або дипломатії, намагається укласти угоду з колишнім підполковником КДБ, який пережив п’ятьох президентів США, вісьмох прем’єр-міністрів Великої Британії, трьох лідерів Китаю і шістьох керівників НАТО, особисто ведучи переговори з багатьма з них.
Москва, можливо, тягне час у надії, що Трамп втратить терпіння і відмовиться від своєї мети покласти край війні. Ознаки цього вже з’являються.
“(Адміністрація Трампа) дуже хоче досягти угоди, але не готова платити за це високу ціну — ніяких гарантій безпеки, ніяких військ на території України (і) вони не готові збільшити допомогу Україні як важіль тиску на Росію”, — каже Дженніфер Кавана, директор з військового аналізу в Defense Priorities.
Вона додала, що для Трампа виведення США з України й стабілізація відносин із Росією важливіші, ніж досягнення миру. Путін це знає. Кілька масштабних атак Росії на Україну за останні кілька тижнів, зокрема на Київ, свідчать про те, що Кремль вважає, що важелі впливу США — або ті, які вони готові використовувати, — обмежені.
Трамп, звичайно, не перший президент США, який вірить, що може побудувати добрі відносини з Росією.
Джордж Буш-молодший запросив російського лідера на своє ранчо в Кроуфорді де покатав його на пікапі Ford. А пізніше написав, що “подивився цій людині в очі” і “зміг відчути його душу”. Але хоча Путін спочатку був згоден на співпрацю з адміністрацією Буша, ставши першим світовим лідером, який зателефонував йому після терактів 11 вересня, їхні стосунки досить швидко зіпсувалися.
Інші адміністрації США пробували інший підхід, вітаючи вступ Росії до глобальних інститутів — таких як “Велика сімка” 1997 року за президента Клінтона або СОТ 2012 року за адміністрації Обами.
“І це теж не спрацювало, здебільшого тому, що обидві сторони згодом недооцінили глибину структурного розриву між Заходом і тим, куди рухалася Росія“, — вважає Сем Грін із Центру аналізу європейської політики.
На думку експертів, ключова проблема полягає в тому, що США і Росія просто не розуміють одне одного — ні зараз, ні в минулі десятиліття.
Томас Грем, заслужений член Ради з міжнародних відносин, каже, що головною помилкою американських президентів після розпаду Радянського Союзу було припущення, що з Росією можна розвивати широке стратегічне партнерство.
“З огляду на інтереси Росії, її історію і традиції, це ніколи не було реально. Тому ми схильні були перебільшувати можливості співпраці, а потім були глибоко розчаровані, коли не досягли бажаного”, — сказав він CNN.
Грем, який працював спеціальним помічником Буша, сказав, що єдиний шлях уперед — це зрозуміти, що Росія і США завжди матимуть складні, конкурентні відносини.
Грем та інші експерти вважають, що суть у тому, що Росія не зникне. Вона продовжуватиме існувати й буде зацікавлена в європейській безпеці, в Україні та в конкуренції із західним світом.
Нагадаємо, що президент США Дональд Трамп висловив розчарування очільником Кремля Владіміром Путіним через ракетний удар по Києву та заявив, що не впевнений у серйозності намірів російського диктатора щодо припинення війни. Він підкреслив, що Путін має продемонструвати готовність завершити війну.