Трамп злий на Путіна – він може почати сильно тиснути на російського лідера
Колумніст вважає, що настав час для “максимального тиску” на Путіна.
Президент Дональд Трамп заявив, що він “розлючений” на Владіміра Путіна за те, що той гальмує його зусилля, спрямовані на припинення війни в Україні. Його розчарування підсилилися після того, як Путін зажадав усунення президента Володимира Зеленського та створення перехідного уряду в Україні як умови для досягнення миру.
Путін тягне час і, схоже, не розуміє, що він не в тому становищі, щоб висувати вимоги. Росія неймовірно слабка, як економічно, так і у військовому плані, а це означає, що в цих переговорах у Трампа на руках всі карти, зазначає Марк Тіссен, колумніст The Washington Post.
“У 2022 році Путін планував війну, яка триватиме кілька тижнів, але зараз він опинився в затяжному конфлікті, який виснажує людський, військовий і фінансовий капітал Росії. Це дає Трампу величезні важелі впливу. Якщо Путін відмовиться від його вимог про мир, Трамп може розгорнути кампанію максимального тиску на Москву в іранському стилі, яка спустошить Росію”, — пише колумніст.
Тіссен додає, що запаси бронетехніки у Путіна настільки низькі, що він був змушений звернутися до танків і бронемашин радянських часів, деякі з яких датуються 1950-ми роками. Він навіть знову вводить в експлуатацію старі радянські танки, які використовувалися як кінореквізит на “Мосфільмі”, найбільшій російській кіностудії.
Російська оборонно-промислова база не може встигати за нинішніми темпами втрат. За словами військового аналітика ISW Джорджа Барроса, Росія втрачає близько 350 танкових і артилерійських установок щомісяця, але може виробляти лише 20 замін. За нинішніх темпів втрат, як повідомляє Wall Street Journal, у Росії закінчаться танки десь наступного року.
Путін йде на такі величезні стратегічні жертви людьми й матеріальними засобами заради таких незначних тактичних перемог “тому що він хоче створити враження, що ситуація для українців погіршується, і що Росія рухається вперед”, каже Баррос.
Але реальність така, що Росія не має ні військ, ні обладнання для досягнення військових цілей Путіна в Україні, додає Тіссен.
Економічна позиція Путіна ще слабша, ніж його позиції на полі бою. Російські витрати на війну (які, згідно з оцінками, становитимуть 41% усіх державних витрат у 2025 році) призвели до двозначної інфляції, стрімкого зростання відсоткових ставок і катастрофічної нестачі робочої сили.
Єдине, що утримує російську економіку від краху, — це різке зростання доходів від експорту нафти й газу, подарунок Путіну від президента Джо Байдена. Якби Трамп здійснив успішну кампанію максимального тиску на Росію в іранському стилі, він міг би поставити її на коліна.
“Трамп може перекрити Путіну економічне рятувальне коло, використовуючи ті ж інструменти, які він успішно застосував проти Ірану під час свого першого терміну, що різко скоротило продаж іранської нафти з приблизно 1,9 мільйона барелів на день у 2017 році до близько 400 тисяч у 2020 році, що завдало шкоди іранській економіці й змусило Тегеран скоротити фінансування своїх терористичних маріонеток по всьому регіону”, — пояснює колумніст.
Трамп також може застосувати кампанію максимального тиску на полі бою. Під час передвиборчої кампанії Трамп пообіцяв збільшити потік американської зброї в Україну, якщо Путін не погодиться припинити бойові дії.
Якщо Трамп вирішить, що російський лідер є перешкодою на шляху до миру, і вдарить по ньому економічними санкціями та посиленням військової підтримки Києва, Росія опиниться у світі болю. Тому що реальність така, що Путін економічно і військово слабкий і не має шляху до перемоги. Не він тримає карти, а Трамп. І він готується їх розіграти, підсумував Тіссен.
Раніше військовий експерт Геміш де Бреттон-Гордон зазначав, що Трамп втратив терпіння щодо Путіна. Президент США відійшов від своєї звичної похвали на адресу російського лідера, заявивши, що він “роздратований” через тижні спроб домовитися про перемир’я в Україні. Це різкий контраст із 2015 роком, коли Трамп називав його “сильним лідером””, пише військовий експерт. Він додає, що це може зіграти на руку Україні.