Привласнивши війну в Україні своєю хвалькуватою заявою у 2024 році про те, що він може завершити її за 24 години, Трамп опинився в невигідному становищі. Час заяви Трампа підриває її правдоподібність. Адже чому тоді чекати кілька місяців, щоб сказати, що це був лише жарт?
Навіщо чекати, поки для всіх, включно з Білим домом, стане абсолютно очевидно, що президент і його команда здебільшого некомпетентних підлабузників явно не мають жодного уявлення про те, як покласти край трирічній війні? Вони все ще звинувачують Україну в тому, що вона “розпочала” російське вторгнення. Вони все ще вважають українського президента Володимира Зеленського головною перешкодою на шляху до миру. Вони все ще вважають кровожерливого правителя Кремля, нелегітимно обраного президента Владіміра Путіна, своїм другом і союзником.
І вони все ще не розуміють причин, які спонукали Путіна розпочати війну-геноцид 24 лютого 2022 року. Їхня нездатність осягнути всю складність війни є наслідком їхньої необізнаності щодо Росії та України, вважає професор політології Ратгерського університету в Ньюарку, фахівець з України, Росії та СРСР, Олександр Мотиль.
Раніше стало відомо, що Трамп пригрозив вийти з переговорів, якщо наступного тижня не буде досягнуто мирної угоди.
“На жаль для Трампа та його оточення, втеча від війни, яку ти сам привласнив, є рівнозначною ганебному відступу. Це було б свідченням крайньої боягузливості, безвідповідальності та повної відсутності довіри. Лише наляканий дилетант тікатиме від хаосу, який сам же й проголосив своїм. Лише безвідповідальний політик буде підвищувати очікування та брати на себе чіткі зобов’язання, щоб потім відмовитися від них при перших же ознаках труднощів. І тільки ненадійний хвалько буде бити себе в груди, а потім кидатися до найближчого виходу”, — стверджує Мотиль.
Оскільки війна в Україні — це війна Трампа, він ризикує втратити обличчя як вдома, так і за кордоном, якщо не зможе впоратися з нею. Звісно, він і його команда наполягатимуть на тому, що вони успадкували війну від Байдена, що це його, а не їхня провина. І вони були б праві — якби Трамп не сказав ці доленосні слова про 24 години. Шляху назад немає, додає професор.
Бажання Трампа відійти від мирного процесу має величезне значення. Для початку, це змушує його виглядати слабким невдахою в очах американської громадськості загалом.
“Ще гірше те, що адміністрація розглядає можливість “втечі” саме тоді, коли справи йдуть не на її користь. Міністр оборони Гегсет опинився в центрі нового скандалу через Signal. Ілон Маск і міністр фінансів Скотт Бессент перебувають у конфлікті. Держсекретар Марко Рубіо явно грає лише третю роль у зовнішній політиці. І на додачу до всього, тарифи Трампа розхитали фондовий ринок. Гра в “хто першим злякається” з Китаєм також приречена на провал і змусить поступитися саме Трампа, а не Сі Цзіньпіна”, — додає Мотиль.
Крім того, хоча вихід США з переговорів завдасть серйозної шкоди Трампу та Америці, він може стати вигідним для Зеленського та України. Рейтинги українського президента неодмінно зростуть, якщо він стане цапом-відбувайлом для Трампа.
Можливий вихід Америки з переговорного процесу також означатиме, що проросійський, антиєвропейський “нечесний посередник” Трамп, який не визнає суверенітет України та її законні інтереси, більше не впливатиме на ситуацію. Якщо європейці зуміють взяти на себе роль чесних посередників, справжній мир цілком може стати реальністю.
“Вихід Трампа з переговорів також міг би створити проблеми для Путіна. Підтримка Трампа давала йому перевагу два до одного. Якби Трамп справді вийшов з переговорів, Путін втратив би союзника і змушений був би вести переговори з Україною та Європою самостійно”, — підсумував Мотиль.
Раніше газета The Telegraph дізналася, які правки Україна підготувала до “мирного плану” США. Вимоги Києва складаються з п’яти пунктів. Основна з них — анексований Крим не може бути офіційно визнаний російською територією.