Якщо Америка Трампа є ворожим та некомпетентним посередником, чи є сенс для України брати участь у цій шараді, відомій як переговори про припинення вогню? Це питання, яке українці все частіше ставлять собі — і небезпідставно.
Трамп та його колеги явно підтримують Росію і бездумно повторюють російську версію подій щодо війни. Ще більш тривожним є те, що американці не знають базових фактів про Україну та Росію, вважає Олександр Мотиль, американський історик та політолог, фахівець з України, Росії, та Радянського Союзу.
Готовність Трампа прогинатися під нелегітимно обраного президента Росії Владіміра Путіна і небажання розглядати законно обраного президента України Владіміра Зеленського як щось більше, ніж пішака, вже достатньо задокументовані. Якщо у когось все ще є сумніви, їм варто ознайомитися з улесливими висловлюваннями спеціального представника Трампа Стіва Віткоффа про російського військового злочинця в його нещодавньому інтерв’ю Такеру Карлсону, додає Мотиль.
Історик також зазначає, що, на жаль, таке зарозуміле невігластво просочилося навіть до академічних кіл в США.
Нещодавня стаття професора Техаського університету, який не має жодного досвіду в українських чи російських справах, починається з цього вражаючого твердження: “Я рідко погоджуюся з президентом Трампом, але його останні суперечливі заяви про Україну здебільшого правдиві. Вони здаються абсурдними лише тому, що західну аудиторію понад десять років годували дезінформацією про Україну”.
Згідно з твердженням професора, Трамп (який, ймовірно, ніколи не відкривав книгу про Україну чи Росію) має рацію, а двоє з найвидатніших практиків історичного ремесла — Тімоті Снайдер з Університету Торонто та Сергій Плохій з Гарвардського університету — є розповсюджувачами дезінформації.
Результатом вищеперерахованих факторів стала остання версія Вашингтона щодо угоди з видобутку корисних копалин, яку навіть один з критиків України вважав за потрібне назвати “нав’язаним кріпосним рабством”. Примітно, що Білий дім не запропонував Росії такої відверто колоніальної угоди.
Мотиль також вказує на слова українського аналітика Олександра Коваленко, який зазначив, що для його країни настав час замислитися над тим, чи не було б їй краще без Америки. Трамп, швидше за все, припинить військову та фінансову допомогу, але Коваленко впевнений, що військово-промисловий комплекс України та Європа можуть заповнити цю прогалину.
“Це не означає, що Україні буде легко без США — зовсім навпаки. Але це також не буде “кінцем світу”. У 2022, 2023 і 2024 роках я б ніколи не сказав, що Україна може протистояти Росії без США, але зараз я вважаю, що наша країна повинна твердо і рішуче відстоювати свої позиції, незалежно від того, як буде реагувати непередбачуваний і образливий Трамп”, — вважає він.
Відмовлятися від Америки за Трампа не є першочерговим вибором, але політики в Україні та інших країнах можуть не мати вибору, якщо вони хочуть уникнути токсичності, ворожості, неосвіченості та некомпетентності режиму Трампа. Тоді Україна стане лише однією з багатьох колишніх союзників, які розривають зв’язки з США і — якщо Коваленко має рацію — можливо, навіть процвітатиме завдяки цьому, підсумував Мотиль.
Раніше ми зазначали, що Дональд Трамп висловив невдоволення публічними заявами Володимира Зеленського та Володимира Путіна щодо війни в Україні, наголосивши на необхідності пошуку шляхів мирного врегулювання війни. Речниця Білого дому Керолайн Левітт не уточнила, що саме у словах Зеленського та Путіна викликало таку реакцію Трампа.