Тиск на Кличка – підконтрольні Банковій силовики ніколи не чинили серйозного тиску
З 2020 року було чимало епізодів нібито боротьби з корупцією в Києві, але жоден не довели до кінця.
Попри бажання Банкової отримати контроль над Києвом, у цих відносинах зрештою завжди перемагав вигідний бізнес-компроміс. І якщо згадати політичну хронологію столиці, то стає видно, що кожного разу силовики, які ніби вже й притисли столичну владу, насправді не досягали нібито поставленої мети, пише редакторка відділу внутрішньої політики ZN.UA Інна Ведернікова у статті «Корупція в Києві. Хто замовив НАБУ бек-офіс Комарницького та до чого тут Банкова?».
Так, у квітні 2020 року Служба безпеки України задокументувала хабар у 125 тис. дол. заступнику міського голови Миколі Поворознику від одного із забудовників. Попри це Поворозник досі нікуди не подівся з політичної карти столиці.
У травні того ж таки 2020 року у мережі з’явився запис телефонної розмови бізнесмена Дениса Комарницького із заступником Кличка Вячеславом Непопом — багаторічним директором муніципальної будівельної компанії «Житлоінвестбуд-УКБ». На записі можна було почути хамську розмову хазяїна з васалом, яка показала, хто в домі головний.
«Повернення під парасольку Кличка Комарницького й активне пожвавлення забудов, які були заморожені з моменту витиснення зі схем Столара, свідчать про те, що господарі життя віддихалися. Вони вже не бояться діяти самі й не хочуть витрачатися на маріонеток», — писало ZN.UA тоді.
І сама по собі історія виявилась ганебною, але не для мера. Зокрема, і Непоп, і Поворозник і далі працюють заступниками Віталія Кличка.
У жовтні того самого 2020 основним сюжетом було викриття корупції вже колишнім «слугою народу» Гео Леросом. Щоправда, його прагнення так ніхто й не підтримав. Тоді на брифінгу Лерос заявив, що Кличко без жодного конкурсу виділив тій-таки «Еко-Буд-Трейд» 359 млн грн на будівництво транспортної розв’язки Великої Кільцевої дороги. Депутат також протягнув «нитку» від Комарницького до Миколи Тищенка – тоді ще «слуги народ» і по цей день кума голови ОПУ Андрія Єрмака.
«Що підтвердили опубліковані тоді ж Леросом записи розмов із кабінету Комарницького. Підсумок роботи СБУ нам уже відомий — знищення матеріалів розслідування разом зі слідами брата керівника ОПУ Андрія Єрмака», – нагадує авторка.
Вже у квітні 2021 року Банкова знову спробувала призначити свого голову КМДА. Тоді вже новий прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив про можливість такого призначення. Кличко у відповідь погрожував створити виконком під Київрадою. Після цього Служба безпеки України та Державна фіскальна служба почали обшуки, зокрема в Артура Палатного, якого нібито довго вели та документували.
Тоді мова нібито йшла про частки та відсотки від роботи трьох-чотирьох комунальних підприємств, а силовики мали величезний архів інформації. Тоді ще прокурор Києва Олег Кіпер заявляв, що в межах 10 кримінальних справ за кілька днів відбулося понад 60 обшуків. У результаті нібито повідомили 11 підозр колишнім і чинним на той момент головам комунальних підприємств.
Один із епізодів слідства стосувався «учасників злочинного угруповання, до складу якого входило близько 20 осіб, у тому числі колишній народний депутат (Палатний), чинні та колишні депутати Київської міської ради». Фігуранти нібито щомісяця отримували від 5 до 7 млн грн доходу від оренди торговельних точок, нелегально обладнаних у підземних пішохідних переходах станцій метро.
І що? Знову домовилися. У тому самому бек-офісі. А справедливий прокурор Кіпер — «улюбленець» Єрмака, який роздав десятки інтерв’ю про справедливість і неминучість покарання, — з чистою совістю, зберігши повний вплив на столичну прокуратуру, поїхав від Банкової до Одеси. Замість Кауфмана та Грановського?
У жовтні 2021 року Державне бюро розслідувань вийшло із безпрецедентним звинуваченням на адресу Віталія Кличка про можливі 10 мільярдів, які щорічно вимиваються з 65-мільярдного бюджету столиці на злочинних схемах із комунальними підприємствами. Президент Зеленський тоді зробив достатньо гнівних заяв, а чинний міністр національної єдності Олексій Чернишов проходив кастинг на голову КМДА. Але й тоді силовики знову недопрацювали. І де ті 10 млрд залишилось невідомим. Чи на тлі вкладень у «Велике будівництво» оточенню президента цифра в майже 20% бюджету столиці не здалася масштабною?
«3 лютого 2022 року — за кілька тижнів до повномасштабного вторгнення – Банкова ще раз «натягнула повідець» на шиї Кличка. «Слуга народу», голова комісії з благоустрою Владислав Трубіцин, якому теж пророкували крісло голови КМДА, звинуватив Кличка в узурпації влади, зазначивши, що мер замість районних рад незаконно створює департаменти районів. Стара пісня… Однак 9 лютого детективи НАБУ викрили Трубіцина на вимаганні в бізнесмена хабаря в розмірі 1,2 млн грн за дозвіл на вуличну торгівлю. Запам’ятаймо цей момент», – додає авторка.
Зазначимо, що повномасштабне вторгнення РФ до України трохи загальмувало бажання та можливість Банкової переформатувати під себе владу у Києві. Однак з іншого боку створення військових адміністрацій дало можливість контролювати столицю. І призначення на посаду голови Київської міської військової адміністрації Тимура Ткаченка – один зі стратегічних кроків до мети Банкової
Джерело ZN.UA пояснювало, що ускладнення розслідування корупції в Києві полягає не лише у вивченні величезного масиву інформації детективами та збиранням доказів, а й у суміщенні посад мера, голови КМДА та Київради. Ба більше, аби у Київраді відбувалися голосування, ведеться взаємний торг між фракціями та укладаються домовленості: ти — мені, я — тобі. Пиріг ділиться на частини руками Комарницького та його найближчих партнерів. Найбільш скривджені зараз — «слуги народу».
Водночас аби зафіксувати корупцію в Києві, потрібно все документувати ще на етапі планування. Тобто, коли готується тендер та обговорюються умови. Адже потім починав працювати механізм, налаштований ще за часів Леоніда Черновецького, через який дуже важко прив’язатися до конкретних грошей чи людей, пов’язаних із корупцією.