Україна стикається з усе більшою кількістю викликів: натяку на припинення вогню немає, новини з передової невтішні, росіяни іноді запускають понад 500 дронів за ніч, а США 1 липня різко припинили постачання військової допомоги. Але військова драма — це лише один бік історії, бо не менше занепокоєння викликає внутрішньополітичний розкол, чистки та міжусобиці, які можуть зруйнувати Україну у набагато більш руйнівний спосіб, ніж росіяни на фронті, йдеться у статті британського журналу The Economist.
Журналісти вказують, що у червні тон задали три події. По-перше, це підозра віцепрем’єру та міністру національної єдності Олексію Чернишову, якого вважали майбутнім прем’єром. Перебуваючи у справах уряду в Європі, він спочатку відкладав повернення, створюючи абсурдний образ міністра репатріації українців, який планує власне самовигнання, вказує видання. Водночас Кабмін попередили про ймовірне призначення міністерки економіки Юлії Свириденко новою премʼєркою. Також було зроблено нову спробу усунути незалежного керівника ГУР Кирила Буданова. Поки що вона завершилась невдачею, пишуть у The Economist.
“Численні джерела вказують, що головною у цих трьох подіях є тіньова рука Андрія Єрмака, який керує президентською адміністрацією, але насправді є головним міністром без офіційного статусу”, — йдеться у матеріалі.
Зазначається, що надмірна роль Єрмака в уряді викликає чутки та припущення. Раніше він був кінопродюсером, юристом та посередником у кіосках, а потім почав стрімку політичну карʼєру. У Politico вказували на роздратованість американців в обох партіях через підхід Єрмака до дипломатії. The Economist підтверджує, що у Вашингтоні перед ним зачинаються двері. Хоча багато хто думав, що Єрмаку доведеться боротися за своє політичне життя, але червневі події свідчать про протилежне: у внутрішній політиці він сильніший, ніж будь-коли, пише видання.
Журналісти стверджують, що доказів того, що Єрмак замовив розслідування щодо Чернишова, немає: детективи понад рік розслідують те, що соратники віцепрем’єра купили квартири за зниженими цінами в рамках схваленого ним же проєкту. Проте, за словами трьох чиновників, Єрмак скористався своїм впливом та дав справі просунутися, а інші заморозив. Справжня провина Чернишова полягала в тому, що він заважав Єрмаку, зазначається у матеріалі
“По-перше, він намагався запропонувати себе як альтернативного посередника в американських відносинах. По-друге, його падіння розчистило поле для просування пані Свириденко, яка тісно пов’язана з паном Єрмаком”, — пояснюють журналісти.
За даними журналістів, ідея замінити поступливого та слухняного премʼєра Дениса Шмигаля на протеже Єрмака не нова, але рік тому президент Володимир Зеленський наклав на це вето. Проте відтоді Єрмак став сильнішим, а його суперники — слабшими. Премʼєра замінять протягом кількох тижнів, очікується голосування у парламенті. Також очікуються зміни в освіті, охороні здоров’я, культурі, соціальній політиці та, можливо, фінансах.
“Андрій завершує те, що вважає незавершеною справою. [Переважна більшість] людей — його”, — переказує видання слова одного з високопосадовців.
Вказується, що протягом червня в українській розвідці назрівала велика чистка, а трирічна ворожнеча між Єрмаком і Будановим загрожувала завершитися відставкою останнього. Джерела, близькі до Єрмака, називають генерала непередбачуваним революціонером, який будує власну політичну машину. За словами інсайдера, 90% працівників офісу президента вважають Буданова божевільним, а інші 10 — генієм. Водночас союзники начальника ГУР кажуть, що він переконаний державник і один з небагатьох, хто може сказати президенту гірку правду. Зазначається, що “девʼята спроба” усунути Буданова завершилась невдачею завдяки його поєднанню примусу та хитрості. За даними The Economist, також могли допомогти неодноразові попередження Білого дому не звільняти керівника розвідки.
“Виживання генерала Буданова показує, що президент Зеленський залишає за собою остаточне рішення, якою б не була роль пана Єрмака в його системі. Здається, пан Єрмак не володіє владою самостійно, а отримує її від дивної співзалежності з президентом, чого жодне джерело не може точно сказати. Іноді впертий помічник є просто посередником впертого пана Зеленського”, — вказують журналісти.
Проте, за словами чиновників, Єрмак все ж контролює доволі високий потік інформації, який потрапляє до президента (85% за однією оцінкою), і створює небезпечну атмосферу змови в самому серці урядового апарату.
“Андрій монополізував увагу президента. Шість років в одній кімнаті, годуючи його вигідними думками. Це вже фактично одна людина”, — каже один з чиновників.
За словами журналістів, в Україні жорстка палацова політика не є ані новим явищем, ані несподіванкою. Після трьох з половиною років війни було б дивно, якби виснажене керівництво не централізувало процес прийняття рішень. Але масштабність загроз та стратегічна ситуація, яка погіршується з кожним днем, роблять концентровані та дисфункціональні владні структури небезпечними. Одним з рішень могла б стати відкритість, але цього не очікується.
Як вказується у матеріалі, небезпека для України полягає в тому, що за нинішнього стану речей вона ризикує потрапити в глибоку політичну кризу і стратегічну розгубленість. В країні зростає занепокоєння щодо дрейфу до авторитаризму, наприклад, коли владу використовують для того, щоб заборонити ворогам і конкурентам брати участь у суспільному житті.
“Росіяни підсмажують нас на повільному вогні, а ми граємося в ідіотизм з дуже серйозними наслідками”, — каже у відчаї один з високопосадовців.
Коментар ZN.UA У цій статті багато що відповідає дійсності. Проте теорія автора тексту щодо Чернишова не відповідає реальному стану справ. Ідея створення Міністерства єдності належала Єрмаку і Зеленському. Чернишов був уже затверджений ними на посаду посла в США. Але на одному з шабатів у Міндіча, де часто збираються вершки нинішнього правлячого класу, особисто Єрмак попросив зайняти Чернишова місце міністра. Чернишов їх у всьому влаштовував. Коли над ним згустилися хмари, його рятували як могли. І рятувала його безпосередньо Банкова. Крім того, ніхто не збирався робити Чернишова прем’єр-міністром. Юлія Свириденко, як людина, що не належить до жодного клану, до жодного олігарха, вирощена і вихована Зеленським і Єрмаком особисто, не конфліктна і абсолютно відповідальна їх дуже влаштовує.
Раніше журналістка Bloomberg зазначала, що союзники України занепокоєні владою Єрмака. За словами Дарини Краснолуцької, він набув надмірного впливу в офісі президента, а низка урядових відставок, пов’язаних з ним, викликає занепокоєння в західних столицях. Також Politico писало, що Єрмак керує українською політикою.