Головним аспектом, який США хочуть закласти в угоду про корисні копалини з Україною, є не «спільне» використання українських природних ресурсів, а визнання Україною нової суми боргу перед США, яку пропишуть десь у додатках до договору, пише у матеріалі «Що насправді хоче Трамп від України, нав’язуючи «ресурсну угоду» економіст та фінансовий аналітик Олексій Кущ.
Він зазначає, що президент США Дональд Трамп вважає «найбільшою помилкою» свого попередника Джо Байдена неоформлення фінансової та військової допомоги, наданої Україні, у відповідній міждержавній угоді. В останній, окрім самого боргу та схеми його погашення, мала б ввійти ще й відсоткова ставка.
Кущ зазначає, що до прикладу Європейський Союз оформив свою допомогу у вигляді кредитів, як наслідок станом на грудень 2024 року Україна була винна ЄС 44 млрд дол. із 115 млрд дол. зовнішнього державного боргу нашої країни. Оформила свою допомогу на суму 5 млрд доларів навіть Канада, що відображено у бюджетних проводках. Натомість борг України перед США рівний нулю.
«Тобто Україна офіційно нічого не винна США. Ні 75 млрд дол., ні 175 млрд дол. Ні долара, ні цента. Звісно, у звітності є борги перед американськими банками (Chase Manhattan Bank), МВФ, але не перед урядом США», – пише аналітик та додає, що Трамп хоче виправити цю «помилку Байдена».
Оскільки Україна отримувала допомогу від США у вигляді грантів чи позабюджетних постачань зброї, їх не можна просто так матеріалізувати у вигляді боргу. Тому значно простіше закласти цей борг в додатки до угоди про використання природних ресурсів.
«Головне в угоді — не набір природних ресурсів, а зафіксована сума компенсації на користь США з боку України за раніше надану допомогу. А на додачу до письмової фіксації боргу потрібна й письмова згода України на те, що цю суму можна буде стягнути шляхом звернення стягнення на її міжнародні активи. Наприклад, на валютні резерви НБУ, яких зараз більш як 40 млрд дол. Поза дискурсом лишилась «дрібничка» – чому оплати чекають не від країни-агресора, а від жертви нападу, по суті змушуючи її платити репарації власному союзнику?», – зазначає автор.
Кущ вказує, що якби Україна була рівновеликою геополітичною силою, то в житті не пішли б на таку угоду, в якій немає жодного слова про хоча б якісь гарантії безпеки.
Нагадаємо, що на пресконференції 23 лютого президент Украъни Володимир Зеленський сказав, що в угоді США наполягають на сплаті «боргу» однак в Україні допомогу попередньої адміністрації США не визнають як борг, а як гуманітарну допомогу.
Уже в понеділок, 24 лютого, віцепремʼєрка з питань євроінтеграції Ольга Стефанішина повідомила, що переговори між командами України та США щодо угоди про корисні копалини перебувають на «завершальній стадії» і майже всі ключові деталі узгоджені.
Водночас на спільній пресконференції із президентом Франції Емманюелем Макроном того ж дня президент США Дональд Трамп висловив зацікавленість ще й у російських рідкісноземельних металах.