Слідство у «вугільній справі» проти п’ятого президента Петра Порошенка вже завершили і зараз вирішується питання, який суд розглядатиме провадження, йдеться у статті «Української правди». За даними видання, у мотиваційній частині щодо санкцій йшлося про те, нібито Порошенко брав участь у підготовці Харківських угод, а також разом із Віктором Медведчуком організував «вугільну схему». Мова йде про схему, за якою замість вугілля з Південно-Африканської Республіки, в Україну завозили вугілля з окупованих територій Донецької та Луганської областей.
Вказано, що рух у справі відновився після введення проти Порошенка санкцій РНБО. Зокрема, 2021 року експрезидент отримав підозру у держзраді, у вересні 2022 року Держбюро розслідувань заявило про завершення слідства і на цьому все. До весни 2025 року в рамках справи нічого не відбувалося.
А вже після того, як Рада нацбезпеки й оборони вирішила ввести проти Порошенка санкції, Печерський райсуд Києва обмежив адвокатам експрезидента термін ознайомлення з матеріалами справи. Кінцевий термін встановили 15 квітня.
Адвокат Ілля Новіков зазначив, що зараз вирішується питання, у який із судів Києва направлять справу. Водночас за словами захисника, Медведчуку та іншим фігурантам змінили формулювання у підозрах. Тоді як щодо Порошенка, який є народним депутатом, це може зробити лише чинний генпрокурор. Однак після звільнення з цієї посади Андрія Костіна заміну йому так і не призначили. Тому слідчі, як зазначають в УП, для обвинувального акту використали старий текст підозри без урахування будь-яких даних захисту Порошенка.
Нагадаємо, 12 лютого РНБО затвердила рішення про введення санкцій проти Петра Порошенка, Ігоря Коломойського, Геннадія Боголюбова, Костянтина Жеваго та Віктора Медведчука. Згідно з документом, РНБО позбавила їх права користуватися та розпоряджатися активами. Петро Порошенко своєю чергою заявив про політичний тиск та звинуватив у всьому особисто президента Володимира Зеленського.
Як повідомляло ZN.UA, подання Кабміну про санкції стосовно Ігоря Коломойського, Костянтина Жеваго, Геннадія Боголюбова та Віктора Медведчука були підкріплені погодженням СБУ. А от санкцій стосовно Порошенка Служба Безпеки не підтримала. Тому проти експрезидента ввели за ініціативи уряду на підставі інформації Державної служби фінансового моніторингу.
Чи має Петро Порошенко відповісти за свої бізнес-колаборації з Медведчуком та «ЛНР/ДНР» у розпал війни? Чи вчасно Зеленський ухвалив рішення щодо застосування санкцій до Порошенка? Чи є санкції вірним альтернативним судовому процесу рішенням? Чи законні взагалі санкції щодо громадян країни і наскільки бездоганно юридично вони запроваджені? Відповіді у статті «Санкції проти Порошенка: дембельський акорд Зеленського чи спосіб зберегти владу?» дає редакторка відділу внутрішньої політики Інна Ведернікова.