У фракції «Слуга народу» хочуть скасувати штрафи оборонним постачальникам, які затримали поставки зброї на понад 30 днів, повідомили в Центрі протидії корупції. Для цього «слуга» Галина Янченко намагається протягнути відповідний законопроєкт та правку до іншого документу.
Так, мова йде про законопроєкт №12202, який пропонує скасувати штраф розміром 7% від вартості контракту, які укладуть вже після набрання чинності закону. Також, як зазначили в ЦПК, депутатка з монобільшості намагається протягнути зареєстровані від імені Олексія Мовчана поправку №502 до законопроєкту №6013. Вона також пропонує скасувати штраф, але навіть за контрактами, які вже укладені.
За даними ЦПК, за вказані законопроєкти Верховна Рада може проголосувати вже під час засідання 9 січня.
«У законопроєктах пропонується скасувати штрафи не лише для виробників зброї, а і для скандальних державних спецекспортерів зброї та сумнівних посередників. Серед спецекспортерів – Спецтехнохекспорт, лише він має непоставок зброї на 6 млрд. А посередники, це, наприклад – Львівський арсенал, на який з Міноборони вивели 1,5 млрд, а боєприпаси так і не поставили. Цими законопроєктами депутати «пробачають» таким постачальникам багатомільйонні штрафи, які мали б піти до бюджету», – зазначила експертка Центру протидії корупції Ольга Мельник.
Вказано, що сьогодні згідно з Господарським кодексом, постачальники мають 30 днів, аби розв’язати проблеми, які виникли з постачанням. Якщо ж цього зробити не вдасться, то на постачальника накладають штраф у розмірі 7% від вартості контракту.
«Це механізм, який стимулює до своєчасного виконання контрактів. Держава або отримає необхідне озброєння вчасно, або – компенсацію за недотримання строків поставок», – зазначили в ЦПК.
Центр протидії корупції закликав народних депутатів не підтримувати законопроєкт №12202 та 502 правку Мовчана до законопроєкту №6013. Оскільки правку №502 підтримав економічний комітет, її необхідно ставити на підтвердження у залі та не голосувати за неї.
У ЦПК зазначили, що це вже другий випадок за останній час, коли держава стає на бік постачальників, а не військових, у питаннях забезпечення фронту зброєю. Раніше військові почали масово повідомляти про наявність на передовій мін, які не вибухають.
Зокрема, на початку листопада минулого року ЗМІ опублікували відео, на якому військовий розповідає про проблеми з мінами. При цьому медіа писали, що проблема стосувалася різних ділянок фронту і тисяч мін. Згодом стало відомо, що Міноборони розпорядилося забрати з фронту всі неякісні мінні постріли українського виробництва, які або не долітали до ворога, або не вибухали взагалі. За даними ZN.UA, йдеться про відкликання щонайменше 100 тисяч мін, чого вистачило б на пів року економного витрачання.
При чому скарги на міни почали з’являтися на початку листопада. І лише 21 листопада Міноборони нарешті скликало велику нараду з цього приводу за участі представників офісу президента. Під час наради, з виступів представників МОУ та Мінстратегпрому, і стало відомо, що у міністерстві відсутня система контролю якості перед постачанням продукції до ЗСУ.
Своєю чергою у Верховній Раді та Міноборони зазначали, що причиною такої якості мін є неправильне зберігання мін військовими та погодні умови.