Скандал з НАБУ – Європа скорочує допомогу Україні
Ореол навколо українського президента зникає.
Через антикорупційну політику президента Володимира Зеленського в Україні почались перші з 2022 року антиурядові протести. Тепер рішення ліквідувати незалежність НАБУ та САП може коштувати Києву частини іноземної допомоги від Європейського Союзу, колись вірного союзника, йдеться у матеріалі The New York Times.
Там нагадали, що ЄС попередив про зменшення траншу допомоги у рамках Ukraine Facility з 4,5 млрд євро до 3 млрд. Надання допомоги за цією програмою залежить від реформ, водночас рішення не є остаточним, і фінансування може бути відновлено, якщо Україна відповідатиме певним критеріям.
Публічно Зеленський не коментував скорочення допомоги, але це стало ударом для нього, пишуть журналісти. Стримування допомоги для стимулювання реформ було поширеною практикою до 2022 року, але п’ятничне рішення показує готовність ЄС робити докори українському уряду й під час війни. Також постало питання про те, чи не згасає ореол навколо українського президента серед західних союзників.
“Блиск точно зникає. У спільноті донорів є роздратування Зеленським”, — каже Джеймс Вассерстром, американський експерт з боротьби з корупцією.
У NYT пишуть, що НАБУ та САП розслідували діяльність провідних міністрів уряду Зеленського. Рішення президента обмежити їх повноваження хоча й скасоване, але викликало звинувачення у кумівстві та поставило під загрозу підтримку з боку громадянського суспільства та західних країн.
Механізм Ukraine Facility ЄС створив минулого року та пообіцяв у рамках нього виділити 50 мільярдів євро протягом трьох років на відбудову та підготовку країни до вступу до ЄС. Речник Єврокомісії Гійом Мерсьє заявив, що Україна попросила про виплату коштів у червні, попри те, що не виконала три з 16 критеріїв.
“Критики в Україні скаржилися на постійне посилення влади урядом Зеленського в умовах воєнного стану, а проти журналістів, активістів та опозиційних політиків відкривали кримінальні справи. Його адміністрація відсторонила обраних мерів та губернаторів у багатьох регіонах на користь військових адміністрацій. Іноземні союзники розділилися в думках щодо цих кроків: одні кажуть, що вони необхідні для того, щоб міцно контролювати країну у воєнний час, інші ж відкидають їх як грубе захоплення влади”, — пишуть журналісти.
Зокрема, серед лідерів, які протестували проти рішення Зеленського атакувати антикорупційні агентства, був прем’єр Великої Британії Кір Стармер. Він телефонував Зеленському, щоб обговорити це питання.
У видання нагадують, що НАБУ зокрема розслідувало діяльність ексвіцепремʼєра Олексія Чернишова, якому пред’явлено звинувачення у хабарі за угоду з нерухомістю, хоча він назвав це кампанією з дискредитації. Через цю справу зросла напруженість між адміністрацією Зеленського та антикорупційними слідчими.
Також там вказали, що раніше незалежна комісія обрала головного детектива у справі Чернишова Олександра Цивінського керівником Бюро економічної безпеки. Але уряд Зеленського відмовився призначити його на цю посаду. Призначення голови БЕБ до 1 серпня є умовою Міжнародного валютного фонду продовжити виплату допомоги в рамках чотирирічної програми на суму 15,6 мільярда доларів.
Нагадаємо, після протестів Зеленський заявив, що готує новий законопроєкт, який “гарантує реальне зміцнення системи правопорядку в Україні, незалежність антикорупційних органів, а також надійний захист системи правопорядку від будь-якого російського впливу чи втручання”. Цей крок привітали у Євросоюзі.
Водночас керівник кримінальної практики Адвокатського об’єднання AZONES Микола Мягков у коментарі для ZN.UA розповів, що між ухваленим законом №12414, що ліквідує незалежність НАБУ та САП, та ухваленням президентського №13533, виникає лазівка для топ-корупціонерів з можливим використанням генпрокурора.
Чому саме тепер Банкова злетіла з котушок? У чому силовики Зеленського звинуватили НАБУ й САП, щоб прикрити політичну операцію ліквідації незалежності антикорблоку? Як ручний парламент реалізував сценарій влади, який давно розроблявся на Банковій? Відповіді у статті “Облава на НАБУ й САП. Президент Зеленський за крок до авторитаризму” дає редактор відділу внутрішньої політики Інна Ведернікова.