Шуляк вказала на важливий момент у побудові нового соціального житла в Україні
Україна відходить від застарілої логіки “будувати за інерцією” і переходить до стратегічного управління житловим фондом: спочатку – повна інвентаризація, потім – планування, а вже тоді – нове будівництво.
Такий підхід, за її словами, закладає законопроєкт №12377, з якого почнеться масштабна реформа житлової політики і який відкриває доступ до 300 млн євро від ЄС.
“Масове нове будівництво соціального житла без розуміння реальних потреб і без інфраструктури ризикує появою своєрідних гетто”, – переконана Шуляк.
Вона вважає не зовсім правильним починати велике житлове будівництво просто за інерцією, оскільки в Україні є житловий фонд, який можна привести до нормативів якості та використовувати для нормального проживання.
“Є довгобуди, є порожні будинки в містах, де житло вже зведене. Можливо, там і не потрібно будувати нове – не варто закопувати туди гроші, якщо можна переобладнати вже наявне”, – наголосила Шуляк.
За її словами, саме тому важливо на першому етапі провести повну інвентаризацію наявного житла, включаючи державний, комунальний і приватний фонд і лише після цього стане зрозуміло, яку кількість нового соціального житла дійсно потрібно збудувати.
“Просто саме по собі нове будівництво сьогодні нікого не цікавить. Спочатку – детальний аналіз, потім – чітке планування. Якщо ми будуємо нове житло, то воно повинне бути не десь “у полі”, а з інфраструктурою: з садочками, школами, під’їздами. Бо ніхто не хоче, щоб у нас в громадах з’являлися гетто”, – акцентувала Олена Шуляк.
Водночас вона наголосила: створення великого фонду соціального житла – це один із центральних елементів житлової реформи, яка розпочнеться після ухвалення законопроєкту №12377 “Про основні засади житлової політики”.
“Фонд соціального житла має бути дуже великим – на мільйони квадратних метрів. І держава не зможе створити його самотужки. Саме тому важливо залучати до процесу операторів доступного житла приватної форми власності, які спеціалізуватимуться винятково на будівництві, експлуатації та управлінні житлом соціального призначення”, – пояснила парламентарка.
Як зазначила Олена Шуляк, це будуть спеціалізовані компанії, які пройдуть акредитацію та працюватимуть за європейськими стандартами. А для того, щоб для муніципалітетів будувати житло було дешевше, будуть застосовуватись різні механізми, дані про таких операторів будуть внесені до Єдиної інформаційно-аналітичної житлової системи.
“Без використання операторів доступного житла створити достатній фонд соціального призначення буде складно”, – зауважила парламентарка.
Джерелом фінансування нового будівництва буде також револьверний фонд – з платежів за соціальну оренду. Тобто частина житла надаватиметься людям у соціальну оренду, кошти з якої повертатимуться в систему – на будівництво нових об’єктів.
“Законопроєкт №12377 є тим індикатором Ukraine Facility, виконання якого принесе Україні 300 млн євро допомоги від ЄС. А з його ухвалення розпочнеться масштабна житлова реформа”, – резюмувала Олена Шуляк.