Рютте попередив про загрози для НАТО – потрібне зростання витрат на оборону
Рютте підтримав заклик Трампа підняти витрати НАТО.
Генеральний секретар НАТО Марк Рютте заявив, що Північноатлантичний альянс не матиме змоги гарантувати свою обороноздатність упродовж найближчих трьох-п’яти років, якщо країни-члени не збільшать оборонні витрати понад чинну норму в 2% від ВВП.
Про це він сказав в інтерв’ю телеканалу CBS News, наголосивши на необхідності суттєвого зростання фінансування, аби відповісти на сучасні загрози, зокрема з боку Росії.
У відповідь на запитання журналістки щодо очікуваного підвищення оборонних витрат на наступному саміті НАТО в червні, Рютте підтвердив, що тривають обговорення щодо підняття цільового показника з 2% до 3% ВВП. Він також зауважив, що адміністрація президента США Дональда Трампа закликає союзників витрачати ще більше ‒ до 5% від ВВП.
Розмірковуючи про перспективи завершення війни в Україні, Рютте висловив підтримку зусиллям США, спрямованим на досягнення “справедливого, стійкого і довготривалого миру”. За його словами, союзники по Альянсу, які нещодавно провели зустріч на рівні міністрів закордонних справ, повністю підтримують ці ініціативи Вашингтона.
“Факт, що адміністрація США працює над цим вдень і вночі, є важливим”, ‒ зазначив генсек.
Рютте також звернув увагу на суттєве збільшення оборонного фінансування з боку європейських країн. За його словами, обсяги нових інвестицій вимірюються сотнями мільярдів доларів. Зокрема, він відзначив наміри Німеччини вкласти у безпеку до пів трильйона доларів, що, на його думку, є історичним кроком.
“Порівнюючи нинішні витрати з часами холодної війни, ми бачимо безпрецедентне зростання. Якщо ми залишимося на рівні 2%, ми не зможемо захистити себе вже через кілька років. Але з такими інвестиціями НАТО стане сильнішим, бо ми витрачаємо більше й виробляємо більше”, ‒ наголосив він.
На думку Рютте, підвищення оборонних витрат не лише зміцнить боєздатність Альянсу, а й сприятиме справедливішому розподілу фінансового навантаження між США та європейськими членами НАТО, що також відповідає позиції Дональда Трампа.
“Ми маємо прагнути до більшої рівності у фінансуванні. Це потрібно, аби НАТО залишалось ефективною і готовою до дій організацією”, ‒ підсумував генеральний секретар.
Чи реально європейським країнам перейти до 5% витрат на оборону, як того вимагає Дональд Трамп? У світі, де навіть 2% залишаються недосяжними для багатьох членів НАТО, новий амбітний поріг виглядає, як провокація.
Микола Гаврись у статті “5% ВВП на оборону для європейських країн: наскільки така вимога Дональда Трампа є реалістичною” аналізує, як ця умова вплине на європейські країни, які звикли до соціальних бюджетів, і чи можуть демократичні держави конкурувати з автократіями у військових витратах.