Російські агенти в Європі: як група Вагнера залучає європейців до своїх лав.

Російські агенти в Європі: як група Вагнера залучає європейців до своїх лав. 1 Часто агентам доручають підпалити склад.

Згідно з інформацією західних розвідок, російські вербувальники та пропагандисти, які діяли в рамках “ПВК Вагнера”, стали основним каналом для реалізації диверсій у Європі. Особи, які раніше вербували росіян з віддалених регіонів для участі у війні в Україні, тепер намагаються знайти економічно вразливих європейців для вчинення насильства на території НАТО, повідомляє Financial Times.

“[Російська військова розвідка (ГРУ)] використовує наявні у своєму розпорядженні ресурси”, — зазначає один з західних чиновників.

Відзначається, що як ГРУ, так і ФСБ, стали значно активнішими у спробах залучити “одноразових” агентів у Європі для створення хаосу. У зв’язку зі зменшенням кількості своїх агентів після висилки дипломатів, керівники російських розвідок все частіше звертаються до посередників для виконання своїх завдань. Мережа “Вагнера” виявилася особливо ефективною для цієї мети. 

Агенти отримували від “вагнерівців” різноманітні завдання: від підпалів автомобілів політиків та складів, що постачають допомогу Україні, до маскування під нацистських пропагандистів. Найчастіше вербують маргіналів, які виконують завдання за фінансову винагороду. 

Водночас ФСБ схильна звертатися до злочинних та діаспорних мереж, з якими вона встановила зв’язки в близькому зарубіжжі Росії. Проте це виявилося менш ефективним у масовому вербуванні, зазначають західні чиновники.

“Вагнер” та його прихильники вже мали значну активність в онлайн-просторі, орієнтуючись на росіян. Ці канали відносно легко адаптувалися до більш міжнародних зусиль.

“Вони знають свою аудиторію”, — стверджують посадовці.

Наприклад, “вагнерівці” через соціальні мережі завербували 21-річного Ділана Ерла, дрібного злочинця з Великої Британії. У березні 2024 року він сам залучив ще чотирьох молодих чоловіків і підпалив склад у Східному Лондоні.

Минулого року Ерла засудили до 23 років позбавлення волі, а у вироку суду було зазначено, що “прихована рука інтернету дала результати, оскільки анонімні вербувальники-проксі, які діяли через інтернет-чати, зазвичай на зашифрованих платформах, знаходили у Сполученому Королівстві молодих чоловіків, готових пройти через процес радикалізації та зрадити свою країну за те, що здавалося легкими грошима”.

Після цієї атаки європейські агентства поступово почали формувати картину набагато більш складної мережі “одноразових” агентів по всій Європі. Проте наразі більше атак було зірвано, ніж успішно реалізовано.

Раніше повідомлялося, що на танкері російського “тіньового флоту” Qendil, який 19 грудня атакували дрони Служби безпеки України у Середземному морі, раніше перебували двоє росіян з досвідом служби в спецназі ГРУ та приватній військовій компанії “Вагнер”. Вони могли займатися шпигунством в європейських водах.