Російська мова в школах потрібна українцям, щоб знати мову ворога
Частина українців допускають вивчення російської мови в школах на рівні однієї з іноземних. Одним з аргументів є те, що потрібно знати мову ворога.
Питання про російську мову в школах соціологи ставили з 1990-х років. Тоді майже всі вважали, що вивчення потрібне.
Ще у 2019 році 81% респондентів казали, що російську мову варто вивчати в школах (хоча й дискусійним був обсяг вивчення).
Після повномасштабного вторгнення частка тих, хто вважає за потрібне вивчати російську мову, впала до 42%, а у 2025 році – до 38%.
При цьому треба врахувати, що серед цих 38%, які вважають, що російську мову варто вивчати, лише 9% говорять про вивчення на рівні української мови або принаймні вищому рівні, ніж інші іноземні мови (наприклад, англійська мова). Решта 29% вважають, що вивчати варто на рівні інших іноземних мов або навіть нижчому рівні.
Крім того, в Україні продовжує збільшуватися частка тих, хто вважає, що російську мову взагалі не варто вивчати в школах – у 2023 році їх було 52%, зараз – 58%.
Навіщо?
Респондентам, які вважають, що російську мову варто вивчати, у відкритій формі ставили запитання, чим саме вони пояснюють таку свою думку.
Найбільш поширені пояснення – те, що російська мова є однією з іноземних мов, а іноземні мова загалом варто знати (для розвитку, для міжнародного спілкування тощо) (38% серед таких респондентів дають це пояснення), а також те, що ця мова поширена в Україні / є обставини, які склалися історично (32%).
До топ-3 відповідей також належить думка, що варто знати мову ворога (14%).
Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) провів власне всеукраїнське опитування упродовж 14 лютого – 4 березня 2025 року серед 1029 респондентів.