Росія проводить дії, спрямовані на перевірку реакції НАТО та створення напруги в Балтії. Зокрема, це може включати невеликі спецоперації або навіть тривалу дестабілізацію.
“Щодо країн Балтії, то Росія вже давно зазіхає на них. До країн Балтії є велика рефлексія з шаленим знаком мінусі, бо в Росії вважають, що саме країни Балтії стали тією першою костяшкою доміно, які потім активізували події, які призвели до розвалу Радянського Союзу. Їм не можуть цього вибачити”, – зазначив експерт.
За словами Ступака, країни Балтії вже більш як чотири роки очікують на напад з боку Росії.
“Ще у 2020 році не під запис військові (країн Балтії – ред.) говорили, що ми очікуємо нападу з боку РФ. Вже тоді, чотири роки тому, вони говорили, що їх ніхто захищати не буде. Вони це аргументували тим, що 180 днів бере НАТО на розгортання сил швидкого реагування, а за цей час “нас всіх виріжуть”. Це дослівна цитата”, – сказав він.
Ступак підкреслив, що хоча НАТО переглянуло терміни розгортання сил, це все одно не дає гарантій для жодної з країн.
“Давайте будемо відвертими: НАТО – це великий колгосп. Там нема одного великого СЕО, там є генсек і всі рішення ухвалюються одностайно. Якщо одна чи дві країни скажуть своє ні, то жодної 5-ї статті активовано не буде”, – додав експерт.
На завершення він припустив, що Росія може організувати невеликі спецоперації, наприклад, у районі Нарви в Естонії, щоб випробувати НАТО.
“Резюмуючи: те, що Росія останній рік витворяє в Балтійському морі, коли глушить GPS, коли літаки та кораблі наражаються на небезпеку, це частково можна розглядати як підготовку не до повномасштабного вторгнення, бо сил зараз немає, а до довгої такої війни в стилі “я не можу захопити, але буду шкодити”, – зазначив Ступак.
Він пояснив, що, як варіант, може бути “невеличка, маленька спецоперація” в такій невеличкій локації як Нарва, щоб показати НАТО, що воно ні на що не здатне.