Референдум Зеленського про мир суперечить Конституції – аналіз ексзаступника ЦВК Магери – Новини України

Правознавець вказує, що ідея референдуму більше схожа на спробу президента уникнути відповідальності.

Президент України Володимир Зеленський наполягає, що для затвердження умов мирного плану, який просуває президент США Дональд Трамп, і в якому має вирішитись доля Донбасу, потрібно вирішити на всеукраїнському референдумі, аби це питання було легітимним, однак саме проведення такого волевиявлення не передбачене в Конституції України і теж може не мати юридичної сили, а сам президент може нести відповідальність за те, що винесе на обговорення такі питання, пише у Facebook колишній заступник голови Центральної виборчої комісії, експерт із конституційного права Центру політико-правових реформ Андрій Магера.

Експерт вказує, що конституційні підстави для призначення і проведення всеукраїнського референдуму щодо міжнародного договору чи його проєкту в Конституції відсутні.  

Так, головний закон України передбачає, що щодо питання зміни території України всеукраїнський референдум можливий і його призначає Верховна Рада, але й тут є серйозний запобіжник – порушення територіальної цілісності, тобто зменшення території країни, заборонене.

Стаття 72. Всеукраїнський референдум призначається Верховною Радою України або Президентом України відповідно до їхніх повноважень, встановлених цією Конституцією.

Всеукраїнський референдум проголошується за народною ініціативою на вимогу не менш як трьох мільйонів громадян України, які мають право голосу, за умови, що підписи щодо призначення референдуму зібрано не менш як у двох третинах областей і не менш як по сто тисяч підписів у кожній області.

Стаття 73. Виключно всеукраїнським референдумом вирішуються питання про зміну території України.

Стаття 85. До повноважень Верховної Ради України належить:

2) призначення всеукраїнського референдуму з питань, визначених статтею 73 цієї Конституції;

Стаття 157. Конституція України не може бути змінена, якщо зміни передбачають скасування чи обмеження прав і свобод людини і громадянина або якщо вони спрямовані на ліквідацію незалежності чи на порушення територіальної цілісності України.

Конституція України не може бути змінена в умовах воєнного або надзвичайного стану.

Магера підкреслює, що президент призначає всеукраїнський референдум лише в одному випадку – затвердження прийнятого парламентом закону про зміни до розділів І «Загальні засади», III «Вибори. Референдум» і XIII «Внесення змін до Конституції України», що прописано в статтях  72, 106 та 156.

«Згідно з пунктом 32 частини першої статті 85 Конституції України надання згоди на обовʼязковість для України міжнародного договору надається Верховною Радою України у формі закону. Крім того, чинний міжнародний договір стає частиною національного законодавства лише в тому разі, якщо згода на обовʼязковість договору надана парламентом (частина перша статті 9 Конституції України) і ніким іншим, в тому числі всеукраїнським референдумом», – наголошує експерт із права.

При цьому згідно з пунктом 3 статті 106 Конституції України президент може самостійно укладати  міжнародні договори України та не зобовʼязаний узгоджувати свої дії з іншими владними інститутами.

Правознавець вказує і на інший аспект, що також є викликом для проведення референдуму – під час вступу на посаду президент України у присязі на урочистому засіданні Верховної Ради України зобовʼязався дотримуватися Конституції України, а не ігнорувати її.

«Український народ обирав на загальних виборах главу державу не для того аби президент ховався від відповідальності за спиною народу. Якщо з будь-яких причин президент не хоче або не може реалізовувати надані йому конституційні повноваження, то він може скористатися передбаченим пунктом 1 статті 108, статтею 109 Конституції України правом на відставку, і не мучити ні себе, ні країну», – вказує Магера.

При цьому фахівець скептично зауважив, що хоча США і ставлять Україні вимоги провести такий референдум, самі ж вони за майже 250 років існування держави не провели жодного федерального референдуму.

Нагадаємо, 24 грудня президент України Володимир Зеленський вперше заявив, що ратифікація документа про завершення війни між Росією та Україною може відбутися шляхом загальнонаціонального референдуму. При цьому в угоді має бути пункт про створення у Донецькій області вільної економічної зони, а більшість окупованих нині територій залишаться під контролем РФ. При цьому на референдум виноситимуть не окремий пункт, а весь документ.

Щоправда Росія наразі на встановлення режиму тиші для проведення такого референдуму не погодилась. Так само як і існує низка інших перешкод для легітимного голосування на такому волевиявленні.

Верховна РадаВолодимир ЗеленськийДональд ТрампДонецька областьРосіяСША