Президентські вибори – понад 60 відсотків українців проти зміни головнокомандувача під час війни – соціолог
Експерт також озвучив ймовірні симпатії українців.
Українці скучили за політикою, про що свідчить зростання підтримки ймовірності проведення парламентських та президентських виборів. На сьогодні парламентські та місцеві вибори не підтримують 52%, а 46% підтримують. Проти проведення президентських виборів у лютому виступали близько 70%, зараз – понад 60. Про це розповів в інтерв’ю ВВС керівник соціологічної групи “Рейтинг” Олексій Антипович.
“Тобто, вибори президента зараз точно не підтримуються, про решту можна дискутувати. Але якщо будь-які вибори будуть призначені, ми однозначно підемо голосувати і, як завжди, отримаємо від цього задоволення. Потрібно визнати: українці скучили за політикою”, – розповів соціолог.
Він додав, що Зеленський залишається людиною, якій довіряє більшість українців. Станом на жовтень цього року 69% українців були задоволені його діяльністю.
“Зеленський точно претендуватиме на перемогу на президентських виборах. На парламентських, напевно, ні, тому що все-таки [партія Зеленського] «Слуга народу» та її діяльність у Верховній Раді сприймаються вкрай негативно”, – каже Антипович, і додає, що якщо у списках з’явиться колишній головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний – Зеленський відійде на друге місце.
Головна претензія до Зеленського під час будь-яких виборів полягатиме в тому, що він не змінив країни.
“Він не змінив державу, корупція не зменшилася, його оточення, якому українці не довіряють, залишається біля нього. Всі ці претензії до нього були, і вони залишаються. Тому, так чи інакше, Зеленський вже зараз має величезний багаж негативу, який буде його тягнути вниз і якого йому буде дуже важко позбутися”, – пояснює експерт.
Водночас, за оцінками соціолога, Сергій Притула, і Кирило Буданов, і Олександр Сирський, і колишній міністр закордонних справ Дмитро Кулеба — мають рейтинг довіри у плюс-мінус 50%.
На думку соціолога, у політиків з “радянською ностальгією за пам’ятником Пушкіну і з підтримкою права розмовляти російською” залишаються шанси знову пройти до Верховної Ради.
Однак шанси Юрія Бойка привести політсилу до 5% експерт оцінює скептично.
“Скоріше він може зіграти мобілізаційну роль для “м’яко-проросійського” електорату. А скористатися цим мають якісь нові особи, які декларуватимуть “особливий” український шлях та особливу українську російську мову”, – вважає він.
Також є шанси провести свою політсилу до Ради у п’ятого президента. Хоча дві третини українців не довіряють Петру Порошенку, але колишній президент має «зацементоване» ядро електорату.
Нагадаємо Володимир Зеленський як президент не втратив своєї легітимності після 21 травня 2024 року, оскільки його повноваження тривають до обрання наступного. Однак воєнну каденцію президента окреслено не лише Конституцією, яка гарантує безперервність влади, та законом про воєнний стан, що вказує на неможливість проводити вибори, а й установленими самим Зеленським межами. Чи можна вийти із замкненого квадрата президентства Зеленського, щоби здобути перемогу у війні? В чому полягає новий ступінь відповідальності президента, якого ми не обирали на другий термін, але якому довірили управляти країною, що воює? Читайте у матеріалі Інни Ведернікової «Квадрат президентства. Якою є ціна легітимності Володимира Зеленського».