Прем’єр Словаччини проти українських біженців через газовий транзит – новини
Прем’єр Словаччини погрожує зменшенням допомоги українським біженцям у Словаччині.
Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо продовжує шантажувати Україну, намагаючись змусити її відновити транзит газу. Тепер він заявив про те, що поставить питання про зниження, а то й зовсім про відмову від підтримки українських біженців у Словаччині через те, що через «диверсію Зеленського» Словаччина вже втратила 5 млрд євро.
«Від імені Smer (словацька правляча партія – ред.) я повідомляю, що ми готові вести переговори і домовитися в коаліції щодо припинення поставок електроенергії та значного скорочення підтримки українських громадян, які перебувають на території Словацької Республіки», – заявив Фіцо.
Про це пише словацьке видання Denník N.
Про яку втрату йдеться, не зовсім зрозуміло, оскільки сам Фіцо каже, що загрози для словацьких домогосподарств немає – газосховища заповнені – в Європі, зокрема в Словаччині, газу на цю зиму буде достатньо. Крім транзиту, є й інші маршрути, які можуть частково компенсувати його відключення.
SPP (найбільша нафтогазовидобувна компанія Словаччини) стверджує, що забезпечила собі найбільший обсяг газу за останні роки – SPP запевняє, що в її резервуарах для зберігання приблизно на 20 відсотків більше газу, ніж минулого року. Однак якщо настануть холодніші дні з температурою нижче нуля, попит на газ зросте.
У Словаччині до середини січня прогнозується зниження температури до мінус 7°C. У результаті поповнення запасів у наступному сезоні обійдеться дорожче – резервуари істотно спустошаться.
Питання, найімовірніше, полягає в тому, як розвиватиметься ситуація в довгостроковій перспективі. До речі, Фіцо поки що не повідомив, чого йому вдалося домогтися в Москві під час переговорів із Володимиром Путіним, і тиша збереглася навіть після переговорів щодо азербайджанського газу, який обговорювали як одну з альтернатив, хоча чого він хоче домогтися, з подачі Путіна, – лежить на поверхні.
Аж ніяк не всі в Словаччині підтримують Фіцо в цьому питанні. Доцент кафедри політології Університету Коменського в Братиславі Матуш Мішик проаналізував відкритий лист прем’єра до представників Європейського Союзу від 29 грудня, в якому той, доводив необхідність збереження транзиту російського природного газу через Україну та Словаччину, перш за все, з міркувань цінової стабільності.
Однак високі ціни на газ були спричинені Росією, уточнює аналітик, а не рішенням України не продовжувати транзитний контракт із країною, яка нападає на неї вже три роки. Тому відкритий лист має бути адресований Росії, а не ЄС, який допомагає Словаччині будувати інфраструктуру газопроводів, щоб не допустити повторення газової кризи 2009 року.
«Прем’єр-міністр стверджує в листі, що припинення транзиту російського газу через Україну призведе до підвищення цін на енергоносії для європейських споживачів. Певного зростання цін на газ (а також електроенергію) на оптовому ринку можна очікувати внаслідок непродовження Україною транзитного контракту, хоча сумнівно, що ринки відреагують на саме припинення, оскільки вони вже адаптувалися до нової ситуації з початку 2025 року. Однак, найімовірніше, це буде короткострокова реакція, і можна очікувати, що ситуація поступово заспокоїться», – пише Мішик.
Але насправді Фіцо турбує не стільки транзит газу, скільки політична складова, оскільки він дуже хоче прислужитися своєму кумиру – Путіну, чиїм союзником, за фактом, є. Інакше б він не намагався всіма силами примусити країну, яка захищається від агресора, до співпраці з цим самим агресором.
Фіцо також повідомив, що представники словацького уряду зустрінуться з представниками України та Єврокомісії у вівторок, 7 січня, щоб обговорити зупинку транзиту.
Як з’ясувалося, Словаччина технічно підготовлена до припинення транзиту російського газу через Україну: у країни є достатні запаси й альтернативні джерела поставок на наступний рік. Про це заявила міністр економіки Словаччини Деніса Сакова.
«Ми вже давно обговорюємо питання транзиту газу через територію України на спільних засіданнях словацького та українського уряду. Також відбулися переговори з російською стороною. Є кілька альтернатив, які ми обговорювали. Однак Україна вирішила зробити односторонній крок, який завдасть шкоди і Словаччині. Водночас я хочу запевнити всіх людей і підприємства в Словаччині, що ми готові до цього сценарію і наразі немає ризику дефіциту газу в Словаччині», – заявила Сакова.
Водночас чиновниця вкотре розкритикувала рішення України припинити транзит російського газу і поскаржилася на «фінансові наслідки». Зокрема, через вищу вартість газу порівняно з російським Словаччина витратить приблизно 177 млн євро. Ще десятки мільйонів євро Братислава втратить від зупинки транзиту газу до третіх країн.
Вона також попередила, що, якщо ситуацію з транзитом російського газу не вдасться розв’язати на початку 2025 року, Європі доведеться зіткнутися .зі складною ситуацією перед зимовим опалювальним сезоном наступного року.