Президент Дональд Трамп вірить у ефективність прикордонних стін. Трамп досі налаштований завершити будівництво стіни на південному кордоні США, яке в його першу каденцію блокували демократи. Крім того, Трампу слід звести стіну між Росією та Україною, вважає Марк Тіссен, колумніст The Washington Post.
Наразі Польща будує таку стіну вздовж усієї свого кордону з Росією та Білоруссю. Польські посадовці взяли до уваги досвід вторгнення Росії в Україну й розробили прикордонний бар’єр спеціально для стримування російської армії. Проєкт під назвою “Східний щит” розпочали в жовтні — він поєднує традиційні фізичні перешкоди з високотехнологічними системами спостереження.
Проєкт фізичного бар’єра починається зі сталевої стіни, укріпленої колючим дротом і захищеної глибоким протитанковим ровом. За ним — 200 метрів протитанкових перешкод і мінних полів, а далі — окопи, з яких польські та сили НАТО зможуть вести вогонь по противнику, що наступає. За цим слідують штучне болото й дренажний рів, а потім — військові бункери з кулеметними баштами та підземні укриття, де цивільні зможуть сховатися у разі бойових дій.
Ці фізичні укріплення доповнюватимуться високотехнологічними елементами, невидимими неозброєним оком. Польща будує вздовж кордону базові станції, обладнані сучасними системами раннього попередження, які збиратимуть сигнали розвідки, дані з акустичних сенсорів, а також зображення із супутників, розвідувальних літаків і дронів.
“Вони слугуватимуть центрами для виявлення російських військ, що наступають і їхнього стримування за допомогою кінетичної зброї, засобів радіоелектронної боротьби та і протидії безпілотникам. Увесь цей комплекс функціонуватиме на основі розвідувальних, спостережних і аналітичних платформ, підсилених штучним інтелектом, а також чотирьох аеростатних систем, що складаються з радарів, прикріплених до величезних прив’язаних дирижаблів, які знаходяться над кордоном. Ці системи, замовлені Польщею в США торік, здійснюватимуть спостереження на сотні кілометрів”, — пише Тіссен.
Колумніст вважає, що якщо Польща може звести складний бар’єр, призначений для стримування російської армії, то “ми, безумовно, можемо допомогти Україні побудувати подібну систему вздовж зони, яка стане демілітаризованою — подібною до корейської — поруч із окупованими Росією українськими територіями згідно з будь-якою мирною угодою”.
Проєкт, з огляду на його переваги, обійдеться відносно недорого. Польща витрачає близько 2,5 мільярда доларів на захист свого кордону, тож вартість подібної інженерної споруди вздовж лінії фронту в Україні не повинна бути значно вищою — хіба що вона буде більшою, якщо її продовжити вздовж усього міжнародного кордону України з Росією.
“У порівнянні з 50 мільярдами доларів, які Україна хоче витратити на американське озброєння, прикордонна стіна може стати найекономічнішим способом забезпечити її післявоєнну безпеку”, — стверджує Тіссен.
Що важливо — стіну між Україною та Росією можна було б збудувати без жодних витрат для платників податків США. Насправді, Трамп міг би допомогти Україні збудувати її з прибутком, використовуючи ті самі прямі кредити в межах Програми іноземного військового фінансування, які Польща застосовує для створення ключових елементів “Східного щита” — кредити, за якими сплачується відсоток уряду США.
“Україна також могла б використати частину з 50 мільярдів доларів позик від країн G7, що фінансуються за рахунок відсотків від заморожених російських активів. Або, за згодою Європейського Союзу, можна було б використати й самі активи. Вартість української стіни була б незначною, а джерел фінансування — достатньо. Усе, що потрібно — це мирна угода й бажання її побудувати”, — вважає колумніст.
Деяким українцям може не сподобатися символізм стіни, яка розділяє вільні та окуповані території їхньої країни, оскільки це нагадує сучасну “залізну завісу”. Деякі поляки також мають подібні застереження щодо проєкту “Східний щит”. Але, як пояснив минулого року президент Польщі Анджей Дуда “якщо безпека моїх співвітчизників залежить від того, щоб знову звести залізну завісу, то гаразд, аби тільки ми були по її вільний бік”.
“Українцям варто пам’ятати: Берлінський мур упав менш ніж за два десятиліття після свого зведення; холодна війна завершилася, а Німеччина знову об’єдналася. Подібне колись може статися і в Україні. Але до того часу Росія становить смертельну загрозу існуванню України — і стіна на кшталт “Східного щита” допомогла б захистити український народ від цієї загрози. Трамп має її збудувати”, — підсумував Тіссен.
Раніше в Foreign Policy розповіли про те, як Трамп може виправити помилки у своєму підході до війни в Україні. Щоб побудувати стійкий мир, Трампу потрібно переосмислити війну й усвідомити шкоду, якої вже завдали його помилки. Він поводився так, ніби Україна — це тимчасова проблема, а Росія — довгострокова можливість. Насправді все майже навпаки.