23 квітня Трамп знову різко висловився щодо України, підкресливши свою неприязнь до президента Зеленського — що вже давно не є новиною. Однак для інтересів США і самого Трампа важливими є умови врегулювання: його нинішня “мирна” пропозиція виглядає як ультиматум, а не основа для стабільного миру, зазначає редакційна колегія газети The Wall Street Journal.
Як заявив віцепрезидент Джей Ді Венс, США дали чіткий сигнал обом сторонам — “або ви погоджуєтесь на угоду, або ми виходимо з процесу”; подібну позицію раніше озвучив і держсекретар Марко Рубіо, що, ймовірно, означає готовність адміністрації просто залишити Україну напризволяще перед амбіціями Путіна.
“Навіть серед найвідданіших прихильників України розуміють, що війна завершиться через переговори. Україна не поверне всю свою територію, якби сумно це не звучало для країни, що з честю опирається Путіну. Адміністрація Байдена втратила шанс на стратегічну перемогу для України та США своєю нерішучою, невпевненою відповіддю на вторгнення 2022 року”, — йдеться в газеті.
Однак Трамп також не може очікувати, що Україна здасться й прийме мир на колінах. Адміністрація заявила, що Київ не зможе приєднатися до НАТО, хоча цей Альянс був би сильнішим з українським військом, яке зараз має великий досвід на полі бою. Однак навіть без НАТО Україна потребує гарантій безпеки, які будуть важливішими за обіцянки Путіна.
Трамп розлючений тим, що Україна не погоджується на угоду, яка легітимізує окупацію Криму Росією, наче це незначне коригування на карті. Відмова США визнавати території, захоплені внаслідок вторгнення, є принципом, покликаним стримувати майбутніх агресорів. Дозволити Росії залишити свій флот у Криму — це загроза не лише Україні, а і Європі.
Трамп любить говорити, що Україна не має козирів, але в неї є один: президент не зможе покинути Україну, не заплативши високу політичну ціну. Як сказав історик і біограф Стівен Коткін в інтерв’ю, американці ненавидять війну, але вони ще більше ненавидять програвати в ній.
В газеті вважають, що президент Трамп може надавати перевагу зосередженню на ядерній угоді з Іраном чи торговельній війні з Китаєм, але він не зможе використовувати невдачу в Європі для досягнення успіху в Азії чи на Близькому Сході.
“Трамп ще може врятувати угоду в Україні, але поточна “остаточна” пропозиція здається такою, що дозволить Путіну виграти війну зараз чи пізніше. Це помітять світові правопорушники, і головні болі Трампа тільки почнуться”, — підсумували у WSJ.
Раніше в The Telegraph зазначили, що капітуляція Трампа перед Москвою аж ніяк не є запорукою майбутнього миру, вона закладає основи для майбутнього конфлікту. Якщо Росії дозволять грубо порушити один із основоположних принципів міжнародного права, то що зупинить Китай від захоплення Тайваню або Аргентину — від претензій на Фолклендські острови?