Переговори Зеленського і Путіна в Туреччині ‒ The Times про те, що очікувати 15 травня
Росія хоче від України те, чого ще не здобула, зазначають аналітики.
Президент США Дональд Трамп говорив, що нездатність зупинити війну в Україні не дає йому спати ночами. Але остання реакція очільника Кремля Владіміра Путіна на заклики Заходу щодо термінового 30-денного перемир’я свідчить, що безсонних ночей у Трампа попереду ще чимало. Зокрема він повторив вимоги щодо переговорів, які мають ґрунтуватися на “усуненні першопричин конфлікту” ‒ формулювання, яке на практиці означає зміну української влади, юридичну відмову від вступу до НАТО та поступки територіями, пише The Times.
Видання зауважує, що такі вимоги, ймовірно, передбачають відмову України від Криму та ще чотирьох регіонів на сході й півдні, включно з містами Херсон і Запоріжжя, навіть попри те, що російські війська їх не контролюють.
Як говорив віцепрезидент США Джей Ді Венса, Москва хоче “отримати території, яких ще навіть не завоювала”. Наразі немає жодних ознак, що Кремль готовий змінити свою позицію, вважають у виданні.
“Мета переговорів очевидна – ліквідація причин конфлікту та гарантії безпеки для Російської Федерації”, ‒ заявив у неділю речник Путіна Дмітрій Пєсков. Він також додав, що, на думку Москви, Україна не ухвалює самостійних рішень, оскільки “перебуває під впливом західних країн”.
Попри позицію президента України Володимира Зеленського, який неодноразово наголошував, що переговори з Росією можливі лише після припинення обстрілів українських міст, Трамп має інше бачення. На своїй платформі Truth Social він написав: “Україна має на це погодитися, НЕГАЙНО! ПРОВЕДІТЬ ЗУСТРІЧ, НЕГАЙНО!!!”
Побоюючись виглядати в очах Трампа як перешкода для миру, Зеленський оперативно змінив риторику та запропонував Путіну особисто зустрітися в Туреччині у четвер. Це може бути стратегічним кроком: з одного боку, зберегти підтримку Трампа, з іншого ‒ поставити Путіна в незручне становище, якщо той відмовиться від діалогу.
Втім, у команді Зеленського не приховують скепсису щодо реальних перспектив таких переговорів. Представник Офісу президента Михайло Подоляк минулого тижня заявив, що спроби домовитися з Кремлем є ілюзорними. “Будь-які розмови про те, що з Росією можна вести прагматичні й раціональні переговори ‒ це лише ілюзія, велика ілюзія”, ‒ сказав він.
Європейські лідери пригрозили новими жорсткими санкціями, якщо Росія не погодиться хоча б на тимчасове перемир’я. Та навряд чи Кремль серйозно сприйме ці попередження. Росія вже є найбільш підсанкціонованою державою у світі, і попри прогнози про економічний крах, у Москві та Санкт-Петербурзі не спостерігається серйозного падіння рівня життя, яке могло б змусити Путіна переглянути свою політику. Усе свідчить про те, що він і далі вважає цю війну частиною своєї історичної місії.
Кремль тиждень за тижнем повторює свої вимоги ‒ часом змінюючи формулювання, але не суть. За цією логікою, мир можливий лише тоді, коли Україна віддасть усе, чого вимагає Росія.
“Фільм “День бабака”, в якому актор Білл Мюррей змушений знову і знову переживати один і той же день, надзвичайно популярний в Росії. Судячи з недільних коментарів щодо України, Путін, схоже, також є його фанатом.
Ласкаво просимо до кремлівської часової петлі. Знову”, ‒ підсумували у The Times.
Нагадаємо, Володимир Зеленський 10 травня у Києві, спільно з лідерами “коаліції охочих”, закликав до негайного та безумовного припинення вогню з 12 травня щонайменше на 30 днів. Така ініціатива мала б стати першим кроком до початку мирних переговорів. Пропозицію підтримали й Сполучені Штати Америки. Втім, у Кремлі відкинули ідею перемир’я та висунули власну умову – провести переговори у Стамбулі 15 травня без попереднього припинення бойових дій.
Путін заявив, що готовий до прямих переговорів з українською стороною, але наполягає на тому, щоб вони відбулися як продовження домовленостей, досягнутих під час попередніх зустрічей у Туреччині навесні 2022 року. Тоді йшлося про нейтралітет України, скорочення її збройних сил та збереження окупованих територій під контролем Російської Федерації.
Зі свого боку президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган висловив готовність організувати новий раунд перемовин у Стамбулі. Водночас він наголосив, що доцільною передумовою для такої зустрічі було б саме припинення вогню.
За інформацією німецького видання Die Welt, під час перемовин 2022 року між Києвом і Москвою узгодили більшість пунктів, а для вирішення залишкових питань нібито планувалася особиста зустріч Зеленського і Путіна, однак вона так і не відбулася.
Згодом Володимир Зеленський повідомив, що особисто прибуде до Туреччини в четвер, 15 травня, для участі в переговорах з Росією. Український лідер окремо підкреслив, що очікує на особисту зустріч саме з Путіним.