Переговори щодо війни в Україні – команда США поступається російській
Трамп надає Росії важливі поступки.
Адміністрація Трампа двічі заявляла про значний прогрес у мирних переговорах щодо війни між Росією та Україною, зокрема про часткове припинення вогню по енергооб’єктах та в Чорному морі, але в той час, коли бойові дії продовжуються, всі сторони представляють абсолютно різні інтерпретації того, про що було домовлено.
Україна (і спочатку Сполучені Штати) говорили про припинення вогню для всієї цивільної інфраструктури, тоді як Росія заявляла, що це стосується лише енергетичної інфраструктури, і обидві сторони майже одразу ж заявляли, що інша сторона порушила режим припинення вогню. Що стосується Чорного моря, то Росія побачила в цьому шанс зняти санкції зі своїх банків, тоді як Україна заявила, що йдеться про інфраструктуру портів, зазначають кореспонденти The Washington Post.
У своєму виступі в Рожевому саду 2 квітня президент Дональд Трамп наполягав на тому, що переговори проходять добре, заявивши, що “Росія й Україна добре співпрацюють з нами. Але ми повинні це припинити”.
Під час своєї передвиборчої кампанії Трамп заявляв, що може завершити війну за 24 години, але його результати, про які багато говорила адміністрація, підірвали довіру до переговорів і неупередженості американських перемовників як з боку учасників переговорів, так і з боку зовнішніх спостерігачів, додають кореспонденти.
Минулими вихідними Трамп продемонстрував свій характер, розкритикувавши Владіміра Путіна за те, що той шукає заміну президенту України Володимиру Зеленському ще до того, як мирні переговори можуть відбутися, і це стало першим мовчазним визнанням того, що переговори поки що йдуть не так, як планувалося, і що Кремль не пропонує жодних значущих компромісів, попри низку важливих жестів з боку США.
“Я не знаю, чи свідчить це про недосвідченість у розв’язанні цих питань. Я думаю, що це свідчить про те, що адміністрація Трампа дуже прагне продемонструвати прогрес, речі, на які вони можуть вказати як на успіх, і приховати виклики, які чекають на них попереду”, — сказав Томас Грем, старший директор з питань Росії в Раді національної безпеки при адміністрації Джорджа Буша-молодшого, а нині співробітник Ради з міжнародних відносин.
Водночас, на думку Грема, оскільки США перебільшують свій прогрес у переговорах, Москва, схоже, стурбована тим, що перемовники Трампа не розуміють, наскільки серйозно вона ставиться до своїх вимог.
“Питання в тому, чи вистачить у адміністрації терпіння продовжувати ці переговори й чи зможе вона вести їх таким чином, щоб домогтися поступок від російської сторони”, — сказав він.
Томас Гремінгер, голова Женевського центру політики безпеки й колишній генеральний директор Організації з безпеки й співробітництва в Європі зазначив, що “у нього є питання щодо неупередженості та справедливості” Трампа щодо Росії.
“Ми бачили, як президент Трамп та інші члени уряду США регулярно і публічно йдуть на поступки. А це, як правило, не те, що ви робите в процесі, що передує переговорам. Це величезна різниця з тим, що ми чули від російської сторони”, — вважає Гремінгер
Однак Джошуа Гумінські, старший віцепрезидент Центру вивчення президентства і Конгресу сказав, що підхід адміністрації Трампа до переговорів полягав у початкових заходах зі зміцнення довіри.
“Я думаю, що це свого роду перенавчання мистецтву ведення переговорів, мистецтву укладання угод в епоху Трампа”, — сказав він.
На його думку, незвичний підхід Трампа до переговорів є перевагою.
Критики стверджують, що команда перемовників США не здатна змагатися з досвідченими колишніми радянськими посадовцями, які входять до складу російської команди на переговорах та мають десятиліття досвіду ведення переговорів та глибокі знання України.
Мова йде про міністра закордонних справ Сєргєя Лаврова, помічника президента Юрія Ушакова, колишнього дипломата Григорія Карасіна і Сєргєя Бєседу, колишнього керівника п’ятої служби ФСБ, яка відповідає за операції в Україні та на пострадянському просторі.
Американська команда не складається з досвідчених експертів з питань Росії, вважає Олександр Габуєв, директор Євразійського центру Карнегі, а головний посланник Трампа з питань Росії Віткофф є бізнесменом, який займається нерухомістю і другом президента.
“Для росіян це досить легка команда, і вони точно обходять своїх американських колег. І наразі, я думаю, вони досить успішні. Успіх Росії в переконанні адміністрації Трампа працювати над покращенням відносин паралельно з мирними переговорами — а не як умова прогресу в мирі — став “великою перемогою для російської дипломатії””, — вважає Габуєв.
Хоча Трамп на минулих вихідних висловив певний гнів на адресу Путіна, його адміністрація продовжує пропонувати йому важливі поступки. Кіріл Дмітрієв, близький союзник Путіна і голова Фонду національного добробуту, став російським чиновником, який відвідав Вашингтон з часу російського вторгнення в Україну у 2022 році. Він провів переговори з Віткоффом, попри на те, що перебуває під американськими санкціями, які були тимчасово скасовані для цієї поїздки.
“Росіяни очікують, що Трамп може стати тим подарунком, який продовжуватиме сприяти досягненню російських зовнішньополітичних цілей”, — сказав Габуєв, включаючи “руйнування трансатлантичної єдності, яка була метою російської зовнішньої політики протягом багатьох років, якщо не століть”.
Зміна зовнішньополітичного курсу Трампа і погрози на адресу союзників розглядаються Кремлем як “справжня революція” і “вікно можливостей”, сказав російський аналітик Владімір Пастухов.
Експосол України в Японії Сергій Корсунський у статті “Трамп vs Путін: хто справді влаштував геополітичну кризу?” докладно розглядає геополітичні зміни, які відбуваються на наших очах.