Генеральний секретар НАТО Марк Рютте заявив, що слабка мирна угода щодо України може мати серйозні наслідки не лише для Європи, але й для глобальної безпеки, зокрема, посилюючи впевненість Китаю у власних геополітичних амбіціях. Він також охарактеризував жорсткий виступ віцепрезидента США Джей Ді Венса на Мюнхенській безпековій конференції як “філософський”, але зазначив, що той підкреслив єдність США і Європи та спільні демократичні цінності.
Під час свого виступу в Німеччині Венс зазначив, що в питанні безпеки Європи його найбільше турбує не Росія, не Китай, не будь-який інший зовнішній фактор, а загроза зсередини, відступ Європи від деяких її найважливіших цінностей, які вона поділяє зі США.
У коментарі CNN Рютте наголосив, що, хоча промова віце-президента США була жорсткою, вона все ж містила чіткий сигнал про підтримку єдності західних демократій.
“Він дуже підкреслив єдність США і Європи, наголошуючи, що ми є однією сім’єю. Він також згадав про наші спільні цінності ‒ свободу слова, демократію ‒ саме те, що нас об’єднує”, ‒ зазначив Рютте.
Генсек НАТО також прокоментував питання фінансування оборонних витрат, визнавши, що розуміє “роздратування” Вашингтона через те, що США вкладають у безпеку Альянсу більше коштів, ніж більшість європейських союзників.
“Європа має подорослішати та взяти на себе більше відповідальності за власну безпеку”, ‒ сказав Рютте.
Ці слова прозвучали після того, як міністр оборони США Піт Гегсет цього тижня підтвердив позицію адміністрації Дональда Трампа щодо необхідності збільшення оборонних витрат членів НАТО до 5% ВВП.
Рютте також зазначив, що американські високопосадовці наголошують на важливості якнайшвидшого завершення війни в Україні, але підкреслив, що будь-яка угода має гарантувати безпеку регіону.
“Остаточна угода щодо України має бути сильною. Слабка угода матиме наслідки не лише для Європи та НАТО, а й для Китаю, який може відчути впевненість у безкарності та діяти відповідно”, ‒ застеріг він.
Пекін і Вашингтон ‒ союзники чи суперники у мирному врегулюванні війни Росії проти України? Чи готовий Китай стати справжнім миротворцем і допомогти завершити війну?
Роль Пекіна в цьому складному процесі значно ширша за прості заклики до мирних переговорів. Як Трамп може використати цей шанс для досягнення компромісу і що насправді стоїть за китайською дипломатією?
Про все це в статті “Чи допоможе Китай Трампу завершити російсько-українську війну?” розмірковує асоційована старша аналітикиня Центру “Нова Європа” Наталія Бутирська.