Олексій Соболев став міністром економіки – біографія
Верховна Рада проголосувала за призначення Олексія Соболева міністром економіки, довкілля та сільського господарства. Він очолив відомство, яке утворилося шляхом об’єднання Міністерство економіки, Міністерство аграрної політики та Міністерство захисту довкілля в нове Міністерство ресурсів.
Зазначимо що за склад нового уряду Юлії Свириденко депутати проголосували пакетом. ВРУ прийняла рішення 254 голосами.
Коментар ZN.UA Міністерство економіки – одне незаслужено з найслабших в уряді, причому «просідає» у ньому найважливіший напрям – аналітичний. Тож Соболев, будучи професійним аналітиком, теоретично міг би бути корисним на цій посаді. От тільки і за фахом, і за досвідом він більше фінансист, ніж економіст. Технократ, що плюс, але не візіонер, а це вже – мінус. До того ж маємо пам’ятати, що на своєму місці Юлія Свириденко залишає на 100% «свою» людину, відповідно доволі примарними будуть очікування, що Соболев готовий у новій ролі грати свою, а не прем’єрську, гру. До того ж перед ним постануть вагомі менеджерські виклики після приєднання до міністерства колишніх Мінагро та Мінекономіки. Тут вже ключовим стане, кого Соболев візьме своїми заступниками на ці дуже важливі напрямки та чи вдасться цій команді досягти продуктивної співпраці. Тож загалом, зважаючи, як на бекграунд, так і на обсяг майбутньої роботи, навряд чи пан Соболев довго радітиме своєму підвищенню. Українська економіка зараз і в майбутньому вимагає глибоких та структурних трансформацій буквально заради виживання. «Виїхати» на старих напрацюваннях, відновленні «як було» та проєктах на кшталт «Зроблено в Україні» – точно не вийде. А от чи стане пану Соболеву креативності та наполегливості на реалізацію дійсно амбітних трансформацій – питання.
Довідка
Олексій Соболев навчався у Київському національному економічному університеті, де отримав ступінь магістра. Також має сертифікат фінансового аналітика від CFA Institute (США).
У минулому Соболев працював керуючим активами у Dragon Asset Management. У період 2015-2016 років був радником міністра інфраструктури. На цій посаді Соболев координував проєкти, спрямовані на підвищення прозорості діяльності, відкритих даних та покращення корпоративного управління державними підприємствами.
Потім до 2018 року був очільником проєкту Prozorro.Sale у Transparency International Ukraine. Там Соболев координував розробку ІТ-рішень для прозорого продажу державних активів. У 2018 році став керівником державного підприємства «Прозорро.Продажі».
У січні 2023 року Соболев обійняв посаду заступника міністра економіки України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації, а вже наступного року – першим заступником.
Напередодні ВРУ звільнила Дениса Шмигаля з посади прем’єр-міністра, а на його місце призначила Юлію Свириденко. Денис Шмигаль у кріслі прем’єра перебував найдовше зі всіх своїх попередників – понад п’ять років.
Під час виступу у Раді Свириденко назвала своїм пріоритетом забезпечення Збройних Сил України та виробництво зброї. За її словами, українці мають покладатися на власні сили у виробництві зброї, мовляв, зараз ми на 40% забезпечуємо себе, а маємо хоча б 50%.
Також вона заявила, що її уряд візьме курс на самостійність, проведе повний аудит видатків та сприятиме роботі бізнесу. Крім того, Свириденко стверджує, що докладе всіх зусиль для підтримки українських підприємців, хоча під час виступу у парламенті сказала, що вважає рішення про непризначення директора Бюро економічної безпеки правильним, попри те, що його критикували всі експерти через порушення законодавства Кабміном.