Експерти Міжнародного валютного фонду оновили прогноз тривалості війни Росії проти України. Терміни закінчення інтенсивних бойових дій у базовому сценарії залишаються незмінними.
“Сценарій, як і раніше, передбачає, що війна завершиться до кінця 2025 року, а припущення щодо розвитку енергетичного сектору та основних політичних цілей збережуться”, – йдеться в документі.
Зокрема, базовий сценарій передбачає:
- Зростання реального ВВП України у 2024 році становитиме 4%. Це на 1 п.п. вище, ніж прогноз МВФ за жовтень.
- Економічні наслідки зимового дефіциту енергії можуть бути більш обмеженими, ніж передбачалося раніше (незважаючи на нещодавні атаки), через інвестиції бізнесу у власні генерувальні потужності, зрослий потенціал імпорту з Європи та зусилля з ремонту й установлення додаткових генерувальних потужностей і розподілу.
- Прогноз щодо інфляції на кінець року підвищено на 1 в. п. до 10%, здебільшого через триваючий тиск з боку прискорення цін на сирі продукти, що також вплинуло на основні товари, пов’язані з продуктами харчування, а також перенесення зростання заробітної плати та вартості енергії.
На 2025 рік перегляд базового сценарію незначний порівняно з жовтнем.
Прогноз реального зростання ВВП не змінився на рівні 2,5-3,5%, оскільки вищий потенціал від більш швидкого ремонту енергетичних потужностей у 2024 році та нових потужностей у 2025 році буде компенсований ефектами жорсткішого ринку праці, підтримуючи сильніше зростання доходів і споживання на тлі ослаблення цінового тиску в другій половині року.
Середній рівень інфляції переглянуто в бік підвищення на 1,3 п. п. до 10,3%. Очікується, що здебільшого тимчасовий інфляційний тиск послабиться, що призведе до інфляції на кінець року до 7%.
У середньостроковій перспективі прогнози основних економічних змінних мало змінилися. Відповідно до очікувань відновлення, реальне зростання ВВП зростатиме в роки одразу після війни, перш ніж поступово наблизитися до свого потенціалу в 4%; інфляція поступово наблизиться до цільового рівня НБУ в 5% 2027 року в міру зниження волатильності інфляції, пов’язаної з війною.