Національне антикорупційне бюро встановлює обставини та ймовірних підозрюваних у справі про можливе зловживання владою очільником Міноборони Рустемом Умєровим. Про це під час брифінгу заявив директор НАБУ Семен Кривонос, передає «Інтерфакс-Україна».
«Триває досудове розслідування, встановлюються всі обставини: чи є склад злочину, чи немає, чи є підозрювані, чи немає», – заявив Кривонос у відповідь на питання про хід розслідування справи.
При цьому директор НАБУ наголосив, що ця кримінальна справа відкрита не щодо когось, а саме «за заявою щодо можливих фактів зловживань».
Раніше повідомлялося, що антикорбюро розпочало досудове розслідування за попередньою правовою кваліфікацією ч. 2 ст. 364 КК України (зловживання владою або службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки). Водночас у НАБУ тоді не розповіли, що стало підставою для відкриття справи, які вивчаються обставини та чи має Умєров процесуальний статус.
Нагадаємо, 24 січня вдень наглядова рада АОЗ повідомила, що подовжила контракт з чинною директоркою Мариною Безруковою терміном на 1 рік. Додаткову угоду на подовження його дії підписав голова ради Юрій Джигир.
Пізніше міністр оборони України Рустем Умєров заявив, що він не буде продовжувати контракт з Безруковою та звинуватив агенцію у провалі роботи із закупівлі зброї. Крім того, Міноборони відкликає двох представників держави з Наглядової ради через те, що вони «проігнорував рекомендації органу управління». Водночас Безрукова заявила, що залишається чинною очільницею держпідприємства.
Згодом голова ЦПК Віталій Шабунін повідомив, що 25 січня нотаріус Андрій Лігун на основі поданих Міноборони документів змінив дані у держреєстрі та вказав керівником АОЗ Жумаділова. Проте Умєров у своїм наказі не звільнив Безрукову, а лише тимчасово відсторонив на час проведення службового розслідування в Агенції оборонних закупівель.
У своїй статті «Міністерство саботажу» Умєрова» виконавча директорка Центру протидії корупції Дар’я Каленюк, директорка Центру «Нова Європа» Альона Гетьманчук і керівниця проєкту Victory Drones (БФ Dignitas) Марія Берлінська пишуть, у Міноборони кілька надскладних «грошових» та ризикових напрямів курував близький друг міністра – Дмитро Кліменков. За допомогою Кліменкова очільник Міноборони намагався усунути чинну керівницю Агенції оборонних закупівель Марину Безрукову. Для цього Дмитро Кліменков запропонував ліквідувати АОЗ через поглинання агенції значно меншим Державним оператором тилу (ДОТ). Таке завдання йому спустив Умєров. Обоє аргументували таку пропозицію «стандартами НАТО», але Представництво Альянсу публічно спростувало це.