Українська та російська делегації прибули до Туреччини сьогодні, 15 травня, проте залишається незрозумілим, чи відбудуться перші прямі переговори між ворогуючими сторонами з весни 2022 року, після того, як Росія оголосила, що відправить лише делегацію невисокого рівня у складі заступників міністрів та експертів.
Присутність Путіна з самого початку здавалася малоймовірною — він ніколи не говорив, що приїде, — але Кремль взяв дводенну паузу, відмовляючись розкривати склад своєї команди, тоді як Трамп продовжував натякати під час своєї поїздки країнами Перської затоки, що він може приїхати до Туреччини, якщо вважатиме, що “це буде корисним”, зазначають кореспонденти The Washington Post.
Західні союзники Зеленського закликали українського президента направити делегацію до Стамбула, попри те, що Путін знизив рівень запропонованих ним переговорів.
“Навіть якщо інша сторона відправила делегацію низького рівня, багато хто говорить українцям: просто їдьте. Покажіть, що ви не ті, хто блокує процес”, — сказав західний дипломат на умовах анонімності.
Багато хто розцінив склад російської делегації як свідчення того, що Путін не відмовився від своїх жорстких вимог до України, зокрема щодо обмеження чисельності її збройних сил.
“Шанси на мирний результат цього раунду переговорів різко впали після того, як Путін оголосив своїх перемовників. Якщо щось кардинально не зміниться [у четвер], що малоймовірно, то цей “склад перемовників” є сигналом того, що Путін обрав війну замість деескалації”, — зазначив російський політолог Володимир Пастухов.
Заяви Путіна про необхідність відновлення прямих переговорів, “перерваних” у 2022 році, виявилися буквальними: список російських перемовників, опублікований Кремлем пізно ввечері 14 травня, був майже ідентичним групі, яку Москва відправила на переговори до Білорусі та Туреччини через кілька тижнів після його вторгнення в Україну в лютому 2022 року.
“Остання тактика Путіна загрожує тим, що Росія затягне переговори на все літо, паралельно готуючи новий наступ на Україну після місяців виснажливої війни, ігноруючи заклики США та Європи до негайного безумовного припинення вогню”, — пишуть кореспонденти.
Кореспонденти додають, що Путін балансує на тонкій межі, намагаючись уникнути відповідальності у разі провалу мирних переговорів, водночас формуючи підґрунтя для того, щоб Трамп у майбутньому припинив постачання зброї та розвідданих Україні, якщо мирні переговори не просуватимуться.
Раніше Генрі Фой, європейський дипломатичний кореспондент FT зазначав, що відсутність Путіна на переговорах стала переломним моментом у лобістській кампанії, яку ведуть і Путін, і Зеленський, щоб переконати президента США Дональда Трампа в тому, що саме інший є перешкодою на шляху до миру.